Filmska kritika – „Veliki Getsbi“: Veliki Leo, mali film
Leonardo DiCaprio

Spektakl u potrazi za dušom

Filmska kritika – „Veliki Getsbi“: Veliki Leo, mali film

Leonardo DiCaprio je vjerovatno jedini glumac iz svoje generacije koji se može zamisliti kao Gatsby, jedan od najpoznatijih likova iz američke književnosti.

Sličan slučaj je važio i za Robert Redforda, koji ga je glumio prije skoro 40 godina ( „The Great Gatsby“, Jack Cayton, 1974.). Ipak, briljantna gluma pokazuje se kao zanemarljiv dodatak četvrtoj adaptaciji Fitzgeraldove knjige. „The Great Gatsby“ režisera Baza Luhrmanna izgleda kao spektakl u potrazi za dušom i ne donosi ništa osim puno isprazne buke.

Opsesija

Nick (Tobey Maguire) je dobio diplomu Jejla, borio se u Prvom svjetskom ratu i vratio kući da nađe posao. Želi da nauči nešto o berzi i da počne da radi sa obveznicama. Sa druge strane, privlači ga i groznica noćnog života u Njujorku i bjesomučno zujanje „Velike jabuke“. Slobodno vrijeme provodi sa rođakom Daisy (Carey Mulligan) i njenim suprugom Tomom (Joel Edgerton). Nevjerni Tom uvlači Nicka u svijet žena, alkohola i drugih opijata. Nick pokušava da nađe balans između provoda uz „kralja alkohola“ i rada na Wall Streetu. Neko vrijeme mu ide dobro, a onda se useljava u kuću pored čovjeka koji će mu okrenuti život naglavačke.

Svi ljudi koji ga posjećuju neprestano govore o raskošnim zabavama koje priređuje misteriozni milioner Gatsby (Leonardo DiCaprio). Gatsby je u krugovima u kojima se kreće Nick postao jedna vrsta mitske ličnosti. Niko ga nikada nije vidio, ali svako dolazi na njegove zabave i ima da kaže nešto o njemu. Gatsby je izgleda uspio da stigne da bude svako – ratni heroj, opasni diler i šarmantni zavodnik. Pričama o njegovim uspjesima nema kraja. Dok ih Nick sluša, u njemu raste želja da upozna tog izvrsnog čovjeka. Onda, jednog dana Nick dobija pozivnicu da se sretne sa Gatsbyjem lice u lice. Ne može ni da nasluti kakva opsesija, ludilo i tragedija čekaju iza zidina Gatsbyjeve zlatne palate.

Maksimalizam

Baz Luhrmann talks about The Great Gatsby movie 300x170 Filmska kritika „Veliki Getsbi“: Veliki Leo, mali filmČetvrta adaptacija Fitzgeraldovog djela ne smije biti posmatrana kao film koji treba da pobijedi prethodne verzije. Naravno, nema govora ni o pobjeđivanju same knjige. Glavno pitanje oko filma koji je podijelio kritiku i ostavio publiku hladnom jeste sljedeće – da li je režiser Baz Luhrmann uspio da prenese atmosferu jazz ere, iscrta portret ludila glavnog junaka i ispriča tragičnu priču?

Glavni princip kojim se služi Lurmann je maksimalizam. Konfete, šljokice i kičlije pokušavaju na svakom koraku da ubijede gledaoce u Gatsbyjev sjaj i moć. Iako su DiCaprijeve oči dovoljne da prikažu lažni sjaj koji Gatsby ima pred nebitnim ljudima, režiser dodaje kristalne lustere, nage plesačice i jarke vatromete da prikaže svu Gatsbyjevu prazninu. Pretjerivanje ne postiže željeni efekat ni u kom slučaju, a potpuni kolaps doživljava naročito kada je u pitanju izbor muzike.

Neuspjeli rizik

Soundtrack je najveći rizik koji Lurmann preuzima i nažalost – rizik koji se ne isplati. Jazz era je tobož tu, ali je teško probiti se do nje pored svih specijalnih efekata i rap muzike koja bubnja u ušima. Lurmann pokušava da spoji eru dvadesetih godina sa 21. vijekom kombinujući džez i autore kakvi su Lana del Ray, Jay Z i Beyonce. Čarlston uz Beyonce?! Stvarno? Rezultat je sve samo ne uspješan spoj modernog i nostalgičnog. Zbog ovakvog izbora početni dio filma izgleda kao kompilacija rap spotova sa gomilom nagih djevojaka, bezbrižnim milionerima i laganim životnim stilom.

Glumačka ekipa je zanimljiva, kada po strani ostane bledunjavi Tobey Maguire. Umjesto objektivnog pripovjedača koji budi empatiju i naklonost ka Gatsbyjevom liku, Maguire je neubjedljivi melodramatik. Joel Edgerton je pristojan antagonist i sjajno izgleda kao Gatsbyeva suprotnost. Carey Mulligan je uvjerljiva, ali je svakako imala sjajnijih uloga, kao što je ona u filmu „An Education“ (Lone Scherfig, 2009.). Ipak, kao što je već napomenuto, DiCaprio je nenadmašan kao Gatsby.

Gatsbyjeva odlučnost, strast, opsesivnost, plahovitost i bezgranična nada u ljubav dočarani su u svakom DiCapriovom pokretu. Scena koja prikazuje njegov susret sa Daisy nakon pet punih godina sanjanja, nadanja i žrtvovanja da bi joj se približio je jedna od najdivnijih u filmu. Glumac po ko zna koji put potvrđuje izjavu režisera Martina Scorsesea zašto se zauvijek vraća snimanju sa njim. „Leo glumi očima“. Šteta je što ni veliki Leo nije uspio da od prosječnosti spasi Lurmannov maleni film.

Iz ništavila uz pomoć mašte
DiCaprio je u trenutku kada mu je ponuđena uloga u filmu „The Great Gatsby“ dobio nekoliko poslovnih ponuda. Ipak, relativno lako je odlučio da odbije učešće na drugim projektima i skoncentriše se na tumačenje najpoznatijeg Fitzgeraldovog lika. „Bio sam privučen idejom da glumim čovjeka koji se izdigao iz ništavila i stvorio sebi ime samo svojom maštom. Gatsby je jedan od najoriginalnijih likova u svjetskoj literaturi zbog toga što može biti tumačen na različite načine. Gatsby može biti posmatran kao beznadežni romantik, potpuno opsjednuti čudak ili kao opasni gangster koji se bavi samo zgrtanjem basnoslovnog bogatstva“, rekao je DiCaprio.

(Izvor:Pobjeda)