Brajović agenciji MINA kazala da je nedavno usvojeni Zakon o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda važan, jer predstavlja izraz političke volje i spremnosti Crne Gore da stane na kraj epidimiji štetne upotrebe duvana.
Brajović je istakla da u okolnostima kada prevalence pušenja prevazilazi okvire onoga što je registrovano kao prosjek u regionu, neophodno je potvrda posvećenosti države.
"U SZO će tu potvrdu vidjeti onog trenutka kada se budu dosljedno implementirane sve mjere koje oni preporučuju i koje su pretpostavka za implementaciju obaveza iz ratifikovane okvirne Konvencije o upotrebi duvana" - kazala je Brajović.
Prema njenim riječima, preporuke SZO-a su u drugim državama dale dobre rezultate, jer zahtijevaju kontinuirano praćenje prevalence pušenja u populaciji i zaštitu građana od duvanskog dima.
"Međutim, ono što je najbitnije je dosljedno sprovoditi mjere akcizne politike, odnosno raditi na povećanju poreskog opterećenja i cijena duvanskih proizvoda" - rekla je Brajović.
Države, kako je objasnila, koje su sprovodile ovakve mjere su uspjeli da u periodu od sedam godina značajno smanje potrošnju duvanskih proizvoda i učestalost pušenja kod odraslih.
"Što se tiče mjera fiskalne politike svi raspoloživi dokazi pokazuju da su to troškovno najisplativije mjere" - istakla je Brajović za agenciju MINA.
Ona je objasnila, da prema izvještajima Svjetske banke veće poresko opterećenje na duvanske proizvode nije uzrok sivog tržišta.
Prema njenim riječima, te studije ukazuju da je u državama niskog i srednjeg nivoa razvoja, gdje su cijene duvanskih proizvoda i poresko opterećenje niže, udio sivog tržišta veći u odnosu na visoko razvijene države.
"Između svega toga postoji temporalna veza, ali to upućuje na indikaciju da druge službe poput Uprava carina, policije i inspekcijskih službi trebaju da rade više i bolje" - rekla je Brajović.
Komentari