Besplatni kursevi italijanskog jezika realizuju se treću godinu zaredom u Bijelom Polju u organizaciji Zajednice Italijana i italijanske ambasade.
Prije nego što su dodijeljene diplome, ambasador je imao priliku da odgleda kratak video koji su napravili kursisti u kojem su naveli šta im se sviđa kod Italije i Italijana, a isti je praćen pjesmom i fotografijama polaznika koji su u maju posjetili ovu zemlju.
Foto: Kodex
Ambasador Zelioli istakao je da mu je čast što drugi put ove godine dodjeluje diplome, te da je izgovor svih kursista na zavidnom nivou za šta je pohvalio profesoricu italijanskog jezika Vesnu Vuković, koja uspješno obučava polaznike.
“Nadamo se da će zajednica Italijana i Ministarstvo spoljinih poslova Italije i sledeće godine opredijeliti sredstava za besplatne kurseve”, kazao je Zelioli i pozvao direktora škole i potpredsjednika opštine da pohađaju časove, kako bi sledeći put mogli da pričaju na italijanskom.
Zelioli se posebno zahvalio na saradnji direktoru Srednje stručne škole u Bijelom Polju Semiru Baliću, jer se u prostorijama te škole održava kurs italijanskog jezika.
Foto: Kodex
Koordinator Samedin Agović istakao je da je projekat besplatnih kurseva od velikog značaja za Bijelo Polje, te da je most između crnogorskog i italijanskog naroda.
Agović, foto: Kodex
Značaj implementacije projekta besplatnih kurseva kako je dodao, mora se sagledavati u više dimenzija.
„Jedna od njih je da Bijelo Polje grad koji želi da uspostavi i njeguje dobre međunarodne odnose sa italijanskim prijateljskim gradovima u bliskoj budućnosti potpiše sporazum o međusobnoj saradnji i prijateljstvu, sa nekom zainteresovanom opštinom u Italiji koji bi bio krunisan bratimljenjem: Tako bi ovjekovječili našu saradnju sa ciljem trajne međusobne povezanosti i prijateljstva na području kulture, turizma i sporta i na ostalim područjima za koja se pokaže zajednički interes ili potreba.
Drugi ne manje značajan aspekt kursa je što je on pokazao činjenicu da postoji veliko interesovanje za učenje italijanskog jezika u našem gradu, kojem pored geografske blizine, istorijskih veza, bliskosti naših naroda doprinosi i dobra medijska povezanost dvaju zemalja, što bi kao rezultat imalo da se italijanski jezik već od početka sljedeće školske godine izučava kao obavezan predmet u osnovnim i srednjim školama u Bijelom Polju,zašta postoje svi preduslovi“, naveo je Agović.
Profesorica italijanskog jezika Vesna Vuković, kazala je da su Bjelopoljci pokazali da su voljni da uče strane jezike, te da poseban afinitet imaju prema italijanskom jeziku, kulturi i toj zemlji.
"Iz godine u godinu sve više je onih koji žele da nauče italijanski jezik. Trenutno kurs A1 pohađa 30 polaznika, a A2 26. Među polaznicima je bilo profesora, nastavnika, učitelja, sudija, ljekara, ali i srednjoškolaca“, istakla je Vuković.
Vuković i Zelioli, foto: Kodex
"Utisci su fantastični, drago mi je da broj polaznika ne opada, nego raste", kazala je Vuković.
Foto: Kodex
Dobrodošlicu ambasadoru kome je ovo druga posjeta u 2019. godini uputio je direktor Gimnazije “Miloje Dobrašinović”, Nebojša Rovčanin.
“Danas ne dočekujemo samo nekog ko predstavlja državnog opunomoćenika susjedne nam zemlje, zemlje od koje nas dijeli nekoliko morskih talasa, već emisara koji reprezentuje kulturu, koja je zahvaljujući svojoj veličini i značajaju ugrađena u temelje evropske i svjetske civilizacije.Evropu kojoj svjedočimo nemoguće je zamisliti bez onoga što je dala Italija, a dala je mnogo, toliko mnogo da se evropska kultura a samim tim i obrazovni identitet ne mogu zamisliti bez nje”, naglasio je Rovčanin.
On je dodao da je Italija od koje nas dijeli samo more predstavljala za Crnogorce iskorak "u onom što smo oduvijek priželjkivali i pokušavali, a to je da budemo dio svijeta koji baštini Mikelanđela, Botičelija, Petrarku, Garibaldija..."
Zelioli, foto: Kodex
Ambasador Zelioli istakao je da mu je zadovoljstvo što je opet u Bijelom Polju.
“Izložba, koja je doživjela zapažen uspjeh u Italiji i inostranstvu, predstavlja svojevrsnu panoramsku šetnju kroz italijanski jezik i prikazuje nastanak italijanskog jezika iz latinskog, te njegove dalje razvojne faze sa ključnim ličnostima kao što su bili Dante, Petrarka i Bokačo. Naziv izložbe potiče iz stiha iz Danteovog “Pakla”, kojim Dante upućuje upravo na Italiju, odnosno, na mjesto gdje se upotrebljavi riječ si, tj. da. Iz te toskanske raskrsnice, pozivajući se i na druge italijanske tradicije, italijanski jezik je tada pronašao u čuvenom Aleksandru Manssoniju poslednjeg aranžera. Tokom šetnje kroz izložbu naći ćete I manje poznate elemente uključujući I mali odjeljak o uticaju italijanskog na crnogorski jezik, kao I sjećanje na dvije najpoznatije crnogorske ličnosti koje su govorile italijanski jezik”, kazao je Zelioli.
On je dodao da ova današnja inicijativa predstavlja dio brojnih događaja koje su priredili povodom 140 godišnjice otvranja diplomatskih odnosa između Crne Gore i italije .
Komentari