Alergija na računar
Ilustracija

Kontaktne alergije

Alergija na računar

Nove tehnologije i novi prenosni uređaji napravljeni kombinacijom raznih materijala sa sobom donose i neželjena dejstva. Neki od materijala, korišćenih pri izradi, mogu biti senzibilatori i u kontaktu sa kožom stvarati uporne i neugodne probleme, tj. izazivati kontaktni alergijski dermatitis.

To je dosta često oboljenje, javlja se kod osoba oba pola, naročito u četvrtoj i petoj deceniji života.

Početkom ovog vijeka počele su se objavljivati prve studije o dermatitisu izazvanom kontaktom sa mobilnim telefonima. Ukoliko su promjene na koži ograničene na jedan dio lica i vrata koji je u izravnom kontaktu sa uređajem može se posumnjati na alergiju.

Klasične kontaktne alergije, kao što je dobro poznato, mogu biti uzrokovane kontaktom kože sa metalima a oni se mogu nalaziti i u mobilnom aparatu kao i u drugim uređajima. Najčešća uzročnici su nikl, hrom i kobalt.

Problem ne moraju stvarati samo metali, tu su i alergeni iz gume, najčešći je tiuram mješavina koja se nalazi u svim gumenim proizvodima a i koristi se i kao adheziv za kožu i plastiku, zatim alergeni iz plastičnih materija kao što su epoksidne smole (koriste se u industriji plastike) poliesteri i poliuretani i drugi.

Isto tako, računari su odavno postali dio životne svakodnevnice pa nije začuđujuća brojnost zdravstvenih problema koji se mogu pripisati pretjeranom radu sa njima. To uključuje bolove u vratu, leđima i rukama kao i problemi sa vidom i glavobolja. Zdravstveni problemi za koje se manje zna su crvenilo i osip na rukama što je povezano sa korištenjem tastature i miša.

Neugodno crvenilo i svrabež na prstima i rukama, ponekad praćeno sitnim mjehurićima ili napuklinama na koži je u stvari kontaktni dermatitis koji se javlja čestim dodirivanjem računara, tastature, miša, podloge za miša ili podloge za zglob ruke, odnosno bilo čega što sadrži određene hemikalije.

Neki korisnici negativno reaguju na aditive (dimethyl phalate i diethyl phalate) koji se uobičajeno nalazi u plastici koja se koristi za izradu računarskog miša a koji se dodaju da bi plastika bila savitljiva. Resorcinol monobenzoate služi da zaštiti plastiku od sunčevog zračenja a takođe je poznati alergen kao i neopren guma koje se nalazi na podlozi za miša i podlozi za ruku. Ne treba zaboraviti ni kućnu prašinu, dosta čest alergen, koja se statičkim elektricitetom brzo nakuplja na tastaturi i računarskom mišu.

Iako koža na prstima teže propušta alergene, reakcija se može javiti nakon česte i dugotrajne upotrebe. Osobe koje pate od ovakvih alergijskih reakcija često misle da su u tome usamljeni ali ovaj problem ima tendenciju rasta i sve više je korisnika sa sličnim simptomima.

 

Kako izbjeći ili umanjiti alergijske reakcije

Upotrebom hidratantnih krema smanjuje se suhoća kože i štite ruke od unosa alergenih čestica kroz kožu a provjetravanjem kancelarija smanjuje se njihov broj u vazduhu. Sapun za ruke treba biti medicinski i blag.

Čistoća tastatura je važna i s vremena na vrijeme potrebno ju je dobro pročistiti pomoću kompresora za vazduh. Ukoliko korisnik reaguje na materijale od kojih su izrađeni tastatura i miš, potrebno je da razmisli o nabavci novih, napravljenih od nealergenih materijala kao što je, na primjer, tastatura od bambusa ili o nabavci zaštitnih pamučnih rukavica kako bi se izbjegao direktni kontakt.

Kortikosteroidne kreme djeluju protivupalno ali imaju i negativne posljedice pa ih je potrebno koristiti samo uz ljekarsku preporuku i ograničen period. Kortikosteroidi takođe smanjuju i nivo B vitamina koji se dodatno uzima prilikom oštećenja kože.

Preventivno, prilikom kupovine novih mobilnih telefona ili laptopa potrebno je, koliko je moguće, provjeriti specifikaciju proizvođača na sadržaj alergena.

Odlazak na more je pravi odmor za dušu ali i organizam i dobar je način u borbi protiv alergija i kontaktnog dermatitisa. Morska so ublažava alergijske reakcije i poboljšava zdravlje kože a u kombinaciji sa dužim odmorom bez stresa, morskim vazduhom i suncem imaće blagotvoran uticaj.

Liječenje alergijske bolesti je dugotrajni proces koji zahtijeva puno strpljenja i promjena životnih navika. Uz razumijevanje uzroka, ljekarske savjete, terapijske smjernice i njihovo dosljedno sprovođenje moguće je u velikoj mjeri suzbiti simptome bolesti.