Otvara se muzej Srpske pravoslavne crkve
Uroš Predić

Muzej će konačno profukcionisati za posjetioce

Otvara se muzej Srpske pravoslavne crkve

Izlaganjem stalne postavke u petak uveče se svečano otvara renovirani muzej Srpske pravoslavne crkve u Beogradu. Od 20.000 eksponata iz zbirke, postavku čini oko 200 najvrjednijih

OBNOVLjENI Muzej Srpske pravoslavne crkve, koji se nalazi u zgradi Patrijaršije, u petak uveče će primiti prve posjetioce. Stalna postavka je već duže vrijeme u vitrinama, a u nedavno rekonstruisanom dijelu zgrade, namijenjenom za povremene izložbe, biće prikazan istorijat SPC, od Stefana Nemanje i Svetog Save do novijih dana. Na otvaranju će govoriti patrijarh Irinej, predsjednik Tomislav Nikolić i Bratislav Petković, ministar kulture.

Najvažnija novina koju je muzej dobio je sopstveni ulaz, tako da će svi koji budu željeli da vide dragocjeno umjetničko i istorijsko crkveno nasljeđe, moći da ga vide bez komplikovane procedure.

- Muzej će konačno profukcionisati za posjetioce - kaže, za „Novosti“, Vladimir Radovanović, upravnik Muzeja SPC.

- U prethodnom periodu Muzej je imao oko deset hiljada posjetilaca godišnje, sada će imati mnogo bolju komunikaciju i biće otvoren za sve koji žele da vide važno svjedočanstvo naše kulture i duhovnosti. Osim ulaza, dobili smo prostor za suvenirnicu.

Beogradska publika će prvi put vidjeti i neke vrijedne predmete iz naših manastira. Biće izloženi kivot kralja Stefana Dečanskog iz manastira Dečani iz 1343. godine i ikona čuvenog monaha ikonopisca iz 16. vijeka Longina sa kivota Stefana Dečanskog, koja se, takođe, čuva u ovom manastiru.

- Za ovu priliku u tek renoviranom dijelu kroz likove i portrete poglavara SPC, kao i najbolje kopije fresaka, biće prikazan istorijski kontinuitet pravoslavlja na ovim prostorima - objašnjava naš sagovornik.

- U prvom dijelu biće izložene kopije fresaka manastira, sa kopijama slika državnih sabora i to Sabor Nemanjin u Crkvi Svetog Ahilija, Sabor Simeona Nemanje i kralja Stefana Uroša Drugog u Pećkoj patrijaršiji i Sabor Svetog Save iz Crkve Svetog Dimitrija u Pećkoj patrijaršiji. U drugom dijelu moći će da se vide portreti novovjekovnih patrijarha, koje su uradili naši poznati umjetnici. Biće izložene i insignije koje patrijarh koristi prilikom rukopoloženja, između ostalih, biće tu i Panagija svih svetih, koja je rađena po crtežima Uroša Predića.

Iz muzejske riznice premijerno će biti prikazano mnogo eksponata, a u stalnoj postavci najdragocjeniji je pečat za koji se pretpostavlja da je pripadao knezu Lazaru. Među eksponatima iz stalne postavke, koji do sada nisu bili izloženi su i katapetazma (umjetnički vez) monahinje Agnije, Povelja Vuka Brankovića manastiru Hilandaru, slika „Sveti Đorđe“ Uroša Predića, okovano jaje - poklon Miloša Obrenovića manastiru Krušedol, Povelja vlaškog vojvode Duke manastiru Mileševi, prepis Ravaničke povelje kneza Lazara, zatim cara Josifa Prvog, putiri, bogoslužbeni krstovi, čaše tamjanice, žezla...

- Ovo je prvi put da je prostor, u kome je od 1954. smješten Muzej, rekonstruisan i potpuno prilagođen muzejskoj namjeni - ističe Radovanović. - Stvoreni su dobri uslovi da pokažemo najbolje iz naše kolekcije, a prvi put imamo mogućnost i da privremeno izložimo dragocjenosti iz nekih manastirskih riznica. Tako će nekoliko mjeseci pred publikom biti kivot Stefana Dečanskog, koji je bio i na velikoj izložbi „Vizantija: vjera i moć“ u Muzeju Metropoliten.

Za razliku od stare postavke, koja nije dirana od 1954. godine i djelovala je malo sabijeno, postavka u novim vitrinama izgleda jasno i pregledno. Podijeljena je na nekoliko tematskih cjelina, pa posjetioci mogu da vide kako izgleda prostor u kome sveštenici obavljaju službu.

- Iskoristili smo istorijsko-umjetničke predmete da bismo publici predstavili kako izgleda crkveni život, pa i oni djelovi koji su za njih u svakodnevnim prilikama nevidljivi - objašnjava Radovanović.

Zbirka Muzeja SPC sadrži najvredniju kolekciju rukopisnih knjiga, zatim stare štampane knjige, tekstil, vrlo značajne bogoslužbene i crkvene predmete, ikone, slike...

Muzej ima više od 700 rukom pisanih knjiga, a u novoj postavci izloženo je 15. Jedna od njih je jevanđelje iz 13. vijeka iz manastira Dečani, koje je i najstariji rukopis u vlasništvu Muzeja SPC i takođe je izložen.

Muzej se sada, umjesto na 200 koliko je imao, prostire na četiri stotine kvadrata. Od 20.000 eksponata, stalno će biti izloženo oko 200. Planirano je da svi predmeti budu fotografisani, kataloški obrađeni i smješteni u centralnu bazu podataka, koja će biti dostupna ne samo zaposlenima u Muzeju, već i drugim istraživačima.

OBNOVLjENO 400 KVADRATA

REKONSTRUKCIJA Muzeja SPC počela je od obnove depoa, koji nije bio u najboljem stanju. Danas je taj prostor urađen po najboljim muzejskim standardima, a svi predmeti su upakovani u odgovarajuće kutije i potpuno bezbjedni. Sredstva za obnovu kompletnog prostora od 400 kvadrata i opremanje adekvatnom opremom obezbijedila su naša ministarstva kulture i vjera.

(Izvor:Večernje novosti)