Prvim ministarskim sastankom koji se održava u okviru Svjetskog foruma o interkulturnom dijalogu predsjedavao je ministar kulture i turizma Azerbejdžana Abulfas Garajev, na čiji poziv ministar Branislav Mićunović učestvuje u radu Foruma.
Temelj razvoja
Crnogorski ministar kulture govorio je na sesiji posvećenoj zajedničkom osnovu međukulturnog dijaloga, kulturnoj baštini i turizmu, na kojoj učestvuje više od 40 zemalja sa svih kontinenata. Navodeći dobre odnose sa Azerbejdžanom i načela međukulturnog dijaloga kao sastavnog dijela državne politike i temelja za razvoj i društvenu koheziju, Ministar Mićunović je naglasio da je „upavo uloga interkulturnog dijaloga značajno doprinijela i inteziviranju tradicionalno dobrih odnosa Crne Gore i Republike Azerbejdžan“.
-Potpisivanjem Sporazuma dva ministarstva o saradnji u oblasti kulture 2011. godine proširili smo okvire našeg djelovanja i stvorili prostor za unapređenje kulturne i ekonomske saradnje, a time i realizaciju različitih programa i projekata – kazao je Mićunović.
Ističući da interesi dvije zemlje u ekonomskoj i kulturnoj saradnji, moraju, prije svega, počivati na jasnoj nacionalnoj politici, ministar je istakao da je Crna Gora istinski posvećena jasnom definisanju uloge i potencijala koji kultura ima i da crnogorska Vlada radi predano na daljem unapređenju kulturne politike.
Saradnja kulture i turizma
Ministar Mićunović posebno važnim smatra pitanje odnosa kulturne baštine i turizma za društveno – ekonomski razvoj. Kako je kazao, da bismo bolje razumjeli potencijal koji kultura ima, moramo je posmatrati u kontekstu održivog razvoja, a njene resurse promovisati kao područja pogodna za investiranje.
-Kulturna politika mora biti usmjerena na dijalog, jer se napredak u ovoj oblasti može ostvariti jedino kroz saradnju kulture i obrazovanja, nauke, turizma i drugih oblasti. Saradnja između kulture i turizma od suštinskog je značaja za kreiranje jedinstvene turističke ponude svake zemlje. Kulturni turizam mora biti prepoznat kao generator razvoja i promocije obje oblasti- kazao je Mićunović. Crnogorski ministar kulture je istakao i da „promovisanjem pravilne politike upravljanja i razumijevanja uloge kulturne baštine i njenih vrijednosti za potrebe njene turističke promocije, stvaramo uslove za širi oblik regionalne i međunarodne saradnje“.
Kulturna različitost mora biti prepoznata kao instrument razvoja regionalne politike u oblasti kulturnog turizma, koja će nam omogućiti da ono što je zajedničko sačuvamo, valorizujemo i prezentujemo kao dio regionalne turističke ponude, a ujedno očuvamo ono što jeste naša specifičnost – zaključio je Mićunović.
On je na kraju naglasio da pristup kulturi kao generatoru ekonomskog rasta, kulturnoj baštini kao značajnom turističkom potencijalu, mora biti zajednička misija svih i visoko pozicionirana na međunarodnog političkoj i ekonomskoj agendi. Zahvalivši se domaćinu na pozivu za učešće na Prvom ministarskom sastanku, podržao je inicijativu ministra Garajeva da ovaj vid sastanaka postane redovna praksa i da se održava svake dvije godine u okviru Svjetskog foruma o interkulturnom dijalogu.