Dedović i Stamatović poslove vodili iz Atine, MUP Grčke formirao dosije pod kodnim imenom “Kotor”
Ilustracija

Dedović i Stamatović poslove vodili iz Atine, MUP Grčke formirao dosije pod kodnim imenom “Kotor”

Zbog nedavnog ubistva dvojice vođa “škaljarskog klana” Igora Dedovića i Stevana Stamatovića u glavnom gradu Grčke, kao i podatka da se u toj zemlji nalazi veći broj pripadnika kriminalnih klanova, Ministarstvo unutrašnjih poslova te zemlje formiralo je posebnu grupu za specijalne zadatke koja će se baviti isključivo dosijeom pod kodnim imenom “Kotor”.

Grčki mediji tvrde da su pripadnici sigurnosti iz Atine tokom posjete Beogradu dobili informacije ne samo o prisustvu “škaljaraca” i “kavčana” u Grčkoj, već i listu svih traženih kriminalaca sa teritorije bivše Jugoslavije koji su aktivni u toj državi, prenose Dnevne novine.

“Štab ElAs želi da spriječi ‘balkansku mafiju koja je nastanila Grčku prethodnih godina, pretvorivši tu zemlju u koloniju kriminalnih grupa. Istrage pokrivaju procese još od 2017. godine, kada je uhapšen državljanin Srbije Martin Matijašević na Glifadi, a tom prilikom je pronađeno 136 kilograma čistog kokaina u njegovom luksuznom apartmanu u atinskom predgrađu Varkiza. Njegov šef, Jovan Vukotić, koga su svi znali pod imenom “Ivan”, uspio je da pobjegne u Tursku, ali je 2018. godine uhapšen u Antaliji i izručen Srbiji. “Ivan”, kako će se na kraju ispostaviti, bio je sa Igorom Dedovićem”, navodi se u tekstu Prototeme.

Prema prvim informacijama, istraga te posebne grupe pokazuje da je “Dedović odlučio da ode u Atinu, sa jedne strane, kako bi popunio prazninu koju je ostavilo hapšenje Vukotića, a sa druge strane, kako bi se sakrio od “kavčana” i napravio veliki biznis koristeći luku u Pireju”.

“Dokazi pokazuju da su Dedović i Stamatović stigli u Atinu 2018. godine koristeći prave hrvatske pasoše, koji su izdati na ime preminulih Hrvata. Informacije otkrivaju da su platili 26.000 dolara za dokumenta… Dedović je godinama putovao Evropom koristeći imena kao što su Dragan Popović i Dušan Stanić. To što je imao dokumenta članice EU dodatno mu je olakšalo da lakše prolazi kontrole i nije imao problema da duže boravi u zemljama Unije. Sa druge strane, Stamatović je morao da nestane, jer je služio zatvorsku kaznu od 12 godina u Podgorici kao član “škaljaraca”, tvrdi Prototema.

Dedović se osjećao prilično sigurno u Atini, misleći da je pokrio sve tragove i da je utekao “kavačkom klanu”, koji su tada mislili da se krije u Turskoj.

“Igor, opijen moći i novcem, precijenio se i napravio grešku što je doveo porodicu i njegovog partnera Stamatovića u Atinu, ne znajući da će to otkriti njegovu lokaciju” piše sajt Prototema.

Kako navodi taj portal, Dedović i Stamatović ubijeni su u taverni pred ženom i djecom, a napadači su “pobjegli sa lica mjesta za 30 sekundi, nalik scenama koje smo mogli da vidimo u starim holivudskim filmovima o mafiji”.

Prema pisanju grčkih medija, dvojica “škaljaraca” promijenili su lični opis. Smršali su, pustili su bradu i promijenili frizuru.

Takođe, “predstavljali su se kao hrvatski biznismeni sa srpskim korijenima”. Nisu bili naoružani i izbjegavali su nevolju. Nisu imali automobile, već su koristili javni prevoz, a ponekada taksi vozila. Mijenjali su adresu stanovanja skoro svake sedmice, a komunicirali su sa suprugama i saradnicima preko kodiranih web poruka.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.