Selam je najstarija beba na svijetu, stara 3,3 miliona godina
Rekonstrukcija lica male Selam

Čovjekov predak

Selam je najstarija beba na svijetu, stara 3,3 miliona godina

Najstariji dobro očuvan skelet malog djeteta čovjekovog pretka pronašao je etiopski arheolog Zeraj Alemseged, u brdovitom regionu Etopije po imenu Dika. Zbog izuzetne vrijednosti i rijetkosti ovog nalaza, svijetu ga je prezentirao tek nakon više godina, pošto je praktično zrnce po zrnce uklanjao pijesak i kamen peščar u kom su fosilni ostaci bili zarobljeni i sačuvani.

U pitanju je u trenutku smrti tri godine stara djevojčica vrste Australopithecus Afarensis, koja se smatra nesumnjivim čovjekovim pretkom. Sam fosil je star oko 3,3 miliona godina. 

Pored mlečnih zubića, koj neobitno svjedoče o uzrastu, na lobanji je jasno učljiva izbočena vilica, karakteristična za čovjekove pretke, ali sa malim očnjacima, kao i visoko i ravno, nepobitno već ljudsko čelo. 

Primjetno ljudski je i donji dio tijela, koji svjedoči o uspravnom hodu, dok gornji dio, s dugim rukama, ukazuje na još uvijek sačuvanu sposobnost spretnog veranja po drveću. 

Kada je na ovom mjestu pronašao dobro sačuvne fosilne ostatke djeteta, Alemseged je jedva poverovao da u rukama ima tako rijetko i vrijedno otkriće. 

Pošto je pronađena na istom području gdje i najpoznatiiji fosil Australopitekusa, ženska jedinka nazvana “Lusi”, fosil djeteta je najprije dobio nadimak “Lusina beba”, ali Alamseged ga je prilikom prezentiranja javnosti nazvao “Selam”, zbog njegovog afričkog porekla.

 Alemseged, koji je danas direktor odeljenja za antropologiju na Kalifornijskoj akademiji nauka, ovim otkrićem je postao jedan od heroja savremene nauke. 

 Kada je svjetskoj javnosti prezentirao Selam (2006, punih 6 godina nakon otkrića), bio je, kao tvrdi, srećan, ponosan i uzbuđen kao majka koja svijetu prvi put pokazuje svoju bebu - s tom razlikom što beba nije pripadala njemu, već cijelom čovečanstvu i njegovoj istoriji

  

(Blic)