Veća podrška pčelarima: Opredjeljeno 400.000 eura za ovaj sektor
Foto: Vlada CG

Bitno je pomagati početnicima

Veća podrška pčelarima: Opredjeljeno 400.000 eura za ovaj sektor

Podrška sektoru pčelarstva posljednjih godina značajno se povećava i kroz ovogodišnji Agrobudžet opredjeljeno je 400.000 eura za ovaj sektor, saopšteno je iz Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja.

Osim u finansijskom izrazu, podrška se kako kažu unapređuje, kreiraju mjere u skladu sa potrebama daljeg razvoja pčelarstva u Crnoj Gori, kao i sugestijama i zahtjevima pčelara.

"Tako je ove godine povećana podrška za nabavku matica i podrška za preradu voska, a uvedena je i nova mjera  - podrška za nabavku pčelarske opreme i pribora.Nastavlja se i podrška mladim pčelarima početnicima, koju je prethodne tri godine iskoristilo 311 mladih.U skladu sa agrobudžetskom linijom za 2020. godinu - Program unapređivanja pčelarstva, Ministarstvo je danas objavilo i pet javnih poziva za dodjelu sredstava podsticaja - mladim pčelarima početnicima; za nabavku pčelarske opreme za transport pčelinjih društava; za nabavku pribora i pčelarske opreme; za nabavku voska za organsku i konvencionalnu proizvodnju meda; za odabir odgajivača pčelinjih matica", saopšteno je.

Mladi pčelari početnici i ove godine će kako se dodaje imati podršku za nabavku 5 košnica sa pčelinjim društvima, što je dobra osnova za početak pčelarenja.

Podrška za nabavku pčelinjih matica povećana je sa 4 na 5 eura po matici.

"Uvažavajući potrebe pčelara ove godine uključena je i podrška za nabavku opreme i pribora koji se koriste u pčelarstvu. Maksimalna podrška za ovu mjeru je do 50% vrijednosti investicije, maksimalno od 400 eura do 2.000 eura, zavisno od broja košnica koje pčelar posjeduje. Pozivima su definisani uslovi, kriterijumi i način prijavljivanja za korišćenje podsticajnih sredstava. Ovim putem ističemo osnovni uslov za ostvarivanje prava na podršku, a to je da pčelari moraju biti u Registru poljoprivrednih gazdinstava i pozivamo ih da to urade na vrijeme", saopšteno je iz MPRR.

Trajanje poziva je do 13.03.2020. godine, osim za javni poziv za nabavku pribora i pčelarske opreme koji traje do 13.04.2020. godine.

"Važno je istaći da pčelari, kao i ostali poljoprivredni proizvođači, mogu da ostvare podršku i kroz druge mjere podrške iz Agrobudžeta. Imaće i podršku za laboratorijsku analizu meda", kažu iz MPRR. 

Zajedno sa pčelarima ostvarujemo dobre rezultate

Kako je saopšteno većinu mjera Ministarstvo sprovodi u saradnji sa Savezom pčelarskih organizacija.

"Dobra saradnja i organizovanost Saveza potvrda su da takav pristup daje rezultate", kažu iz MPRR.

Tokom prethodne godine realizovana je jedna od najvažnijih aktivnosti  - stavljena je u pogon oprema za punjenje i pakovanje meda u Kući meda u Danilovgradu. 

Završena je Studija o strukturi prozvodnje i stavljanju na tržište meda i drugih pčelinjih proizvoda,  usvojen Odgajivačko – selekcijski program pčelinjih matica.

Takođe, prvi put u crnogorski obrazovni sistem uveden je program za sticanje stručne kvalifikacije i uvedeno je zanimanje pčelar-pčelarka III stepen stručnosti na nivou neformalnog obrazovanja odraslih. Tokom prošle godine počela je sa radom škola pčelarstva koja ima 28 polaznika. 

 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.