Spriječena špijunaža Vladinih dokumenata
Ilustracija

Sajber kriminal

Spriječena špijunaža Vladinih dokumenata

Tim za rješavanje komjuterskih incidenata za proteklu godinu registrovao više od 20 teških zloupotreba u crnogorskom sajber prostoru.

Kompjuterski kriminal sve više uzima maha, od krađa Facebook identiteta, preko bankarskih prevara, do sajber špijunaža i sajber ratova.

Žrtve ovih virtuelnih pošasti nerijetko su i građani Crne Gore. To je jedan od razloga postojanja CIRT-a (Tima za rješavanje incidentnih situacija u sajber prostoru) Ministarstva za informaciono društvo i telekomunikacije, koji je za minulu godinu registrovao više od 20 ozbiljnih sajber incidenata.

Među incidentima umalo je mogla biti i sajber špijunaža hakerskim napadom na informacioni sistem državne uprave, ali su stručnjaci CIRT-a, na osnovu pravovremene dojave od partnerskih organizacija, "izolovali” IP adresu, koja se nalazila u sajber prostoru Crne Gore. CIRT tim je brzo reagovao i spriječio moguče zloupotrebe.

„Ovaj kompjuterski napad dogodio se krajem februara, a meta malicioznog programa trojanca "MiniDuke" bile su državne institucije na internacionalnom nivou, a postojale su indicije da se proširio i na Crnu Goru“, kazao je predsjednik CIRT-a i generalni direktor Ministarstva za informaciono društvo Adis Balota.

Balota je naveo da su posljedice sajber kriminala, koji ne zaobilazi ni Crnu Goru, teške i dalekosežne.

On je apelovao na građane i privrednike da zaštite svoje Wireless konekcije jer je u praksi veliki broj krivičnih djela napravljen korišćenjem nezaštićenih Wireless konekcija.

(Izvor:RTCG)