Zbog toga se, kako je kazala, redovno održavaju sastanci sa predsjednicima sudova, koji su dali konkretne rezultate.
„Naš interni monitoring, koji je započeo u oktobru 2019. godine, za samo dva mjeseca pokazao je solidne rezultate, pa je već u decembru broj starih predmeta smanjen sa 246 na 158“, kazala je Medenica, dodajući da očekuje da će ovogodišnji izvještaj pokazati da su svi ti predmeti riješeni.
Ona je pohvalila sudove za podizanje stope efikasnosti od preko 100 odsto, ali i naglasila da i ažurnost mora da bude veća. Istovremeno, kako je ponovila, rješavanje starih predmeta ostaje izuzetno važno pitanje u nadležnosti sudova, i pod stalnim nadzorom građana.
Podsjetila je da je Strategija reforme pravosuđa, kao važan instrument u efikasnosti sudskog postupka, prepoznala disciplinsku odgovornost sudija, i da je u komunikaciji sudova zauzet proaktivni pristup o podnošenju predloga za utvrđivanje disciplinske odgovornosti.
„Ispunjenju zaključaka ključno bi doprinijele izmjene Zakona o Sudskom savjetu i sudijama, ali da bi bilans rezultata bio bolji, one moraju biti realne, a ne iluzorne“, poručila je predsjednica Vrhovnog suda.
Podsjetila je da je Evropski sud za ljudska prava zaključio, da je Crna Gora u posljednjih pet godina napravila značajan napredak, zahvaljujući primjeni Evropske konvencije o ljudskim pravima.
„Da bismo zadržali ovu ocjenu, potrebno je da nastavimo pažljivo da pratimo praksu Evropskog suda i primjenjujemo standarde u zaštiti prava na suđenje u razumnom roku i drugih prava koja se garantuju Konvencijom“, kazala je Medenica.
Istakla je da je Finalni izvještaj o prećenju sudskih postupaka u Crnoj Gori, koji je uradila NVO CEMI u saradnji sa partnerima, vrijedan resurs u daljim planovima pravosuđa, a da pravičan i efikasan sudski sistem nije ideal, nego imperativ savremenog društva.
Komentari