Zbirka „Finn’s Hotel“ (Finov hotel), u izdanju male izdavačke kuće Ithys Press, sadrži priče nastale 1923. godine, a mnogi njihovi karakteri pojavljuju se kasnije u uticajnom Džojsovom romanu „Fineganovo bdjenje“. Dosad su objavljene samo kao fragmenti 1963. godine (u knjizi A First-Draft Version of Finnegans Wake, koju je priredio David Hayman).
Svijet snova
Roman „Fineganovo bdjenje“, čija je radnja smještena u svijet snova, jedno je od najsloženijih djela u istoriji svjetske književnosti. Posljednje Džojsovo djelo koje je objavljeno za njegova života obiluje lingvističkim eksperimentima, aluzijama i asocijacijama, a pisac je radio na njemu više od 15 godina. Odmah po objavljivanju 1939. godine, roman je izazvao podijeljene reakcije među čitaocima i piscima.
Vladimir Nabokov ga je nazvao „sivom, bezobličnom masom“, dok je Herbert Vels napisao Džojsu pismo u kojem ga je optužio za maltretiranje čitalaca. S druge strane, pisci kao što su Torton Vajlder i Žak Derida, nisu krili da ih je „Fineganovo bdjenje“ oduševilo.
Istraživači Džojsovog stvaralaštva uglavnom se slažu u tome da pripovjetke koje su sada objavljene u zbirci „Finn’s Hotel“ nisu bile nacrt za roman „Fineganovo bdjenje“. Iako su napisane kao samostalne cjeline, samo su odlomci iz njih bili uključeni u roman. Stručnjaci za značajni i složeni književni opus jednog od najvećih i najuticajnijih svjetskih pisaca 20. vijeka nijesu do sada imali jedinstven stav o tome da li ovih desetak priča treba objaviti u zasebnoj zbirci ili ne.
U susret Blumovom danu
Period zaštite autorskih prava na Džojsova djela okončan je 2011. godine – 70 godina nakon njegove smrti, pa su priče mogle biti objavljene. Većina ih je pronađena davno, a tri su otkrivene u Parizu 2004. godine i pripadaju Nacionalnoj biblioteci Irske.
Zbornik „Finn’s Hotel“ izlazi uoči praznika knjige koji se u Dablinu, kao i u još dvadesetak gradova širom evropskog kontinenta, obilježava svakog 16. juna kao Blumov dan (Bloomsday). Na taj dan se odigrava radnja u slavnom Džojsovom romanu „Uliks“.
Pisac je 16. juna 1904. godine poveo svoju buduću suprugu u šetnju po Dablinu.
Praznik je nazvan imenom glavnog junaka romana „Uliks“, Leopolda Bluma.
(Izvor:Pobjeda)