Publici će se obratiti britanska ambasadorka Kejt Najt Sends, direktor Britanskog savjeta za Zapadni Balkan Toni O’ Brajan, najbliži saradnik Henrija Mura Dejvid Mičinson i direktor Narodnog muzeja Crne Gore Pavle Pejović. Izložba će biti otvorena do 25. jula.
Grafike i skulpture
Crnogorska likovna publika vidjeće izbor od 80 grafika, podijeljenih u osam cjelina: Tema odnosa unutrašnje i spoljašnje forme, Majka i dijete, Ležeća figura, Lobanja slona, Organska forma, Stounhendž, Ideje za skulpture i Životinje. Biće izloženo i šest skulptura manjeg formata, vlasništvo Fondacije Henri Mur, koju je umjetnik osnovao 1977. Grafike su nastale u periodu između 1949. i 1983. godine i izbor su iz veće kolekcije Britanskog savjeta, koju je Henri Mur poklonio Savjetu 1984. godine za 50. godišnjicu postojanja kao gest zahvalnosti za dugogodišnju podršku i saradnju.
O konceptu Murove izložbe u Crnoj Gori, jedan od najboljih poznavalaca umjetnikovog opusa Dejvid Mičinson kazao je da se još uvijek sjeća kada ga je Henri Mur zamolio da napravi selekciju grafika koje je želio da pokloni Britanskom savjetu za proslavu 50. godišnjice postojanja.
- Veliki dio izložbe u Crnoj Gori dio je ovog poklona. Većina Murovih skica, bilo na papiru, cinkanoj ploči ili litografskom kamenu, odnose se na ljudsku figuru ili neki njen aspekt – istakao je Mičinson.
Ideje za skulpturu
Prema riječima Mičinsona, tokom svog djelovanja Mur je proizveo na stotine tzv. „ideja za skulpturu“ od kojih bismo neke mogli bolje opisati kao ideje skulpture pošto trodimenzionalni objekat prethodi dvodimenzionalnoj predstavi.
- Pošto je Mur smatrao da predmeti njegovih grafika omogućavaju posmatraču da razumije njegove trodimenzionalne forme, zbirka radova za ovu izložbu podijeljena je u manje tematske cjeline koje treba da ilustruju neke od njegovih najčešćih motiva… – istakao je Mičinson.
Izložbu organizuju Britanski savjet u Crnoj Gori i Narodni muzej Crne Gore. Izložbu je pomoglo Ministarstvo kulture Crne Gore.
Radionice, debata, film
Razgovor o umjetniku, koncipiran kao dijalog dva izvanredna poznavaoca opusa Henrija Mura, Dejvida Mičinsona i vajara Pavla Pejovića, biće upriličen 18. juna u 19 sati u Crnogorskoj galeriji umjetnosti „Miodrag Dado Đurić“ na Cetinju, u okviru pratećeg programa. Publika će 21. juna, 28. juna i 5. jula u 19 sati u galeriji moći da pogleda dokumentarni film „Umjetnost Henrija Mura“. Kreativne radionice „Inspirisani Henrijem Murom“ biće održane 22. juna i 6. jula. Riječ je o radionicama koje će voditi crnogorski umjetnici i koje su namijenjene djeci od 9 do 13 godina i srednjoškolcma od 14 do 18 godina. Grafička radionica koju će voditi britanska grafičarka Sara Džilet biće održana 27. juna.
(Izvor:Pobjeda)