3 pacijenta na respiratoru, 4 otpuštena iz Kliničkog centra CG(VIDEO)
Foto: PR Centar

Koronavirus

3 pacijenta na respiratoru, 4 otpuštena iz Kliničkog centra CG(VIDEO)

U Kliničkom centru Crne Gore hospitalizovano je 19 pacijenata zaraženih koronavirusom, a 4 su otpuštena, saopštio je Aleksandar Kujović član kriznog medicinskog štaba.

Od tog broja 12 pacijenata je na Infektivnoj klinici,3 pacijenta na Internoj klinici tj. odjeljenju pulmologije, i 4 pacijenta su na Intenzivnoj klinici.

"Od ta 4 pacijenta 3 su na respiratoru, njihovo stanje je stabilno koliko može biti. Jedan pacijent je u toku današnjaeg dana ekstubiran, na naše zadovoljstvo obzirom da se radi o mlađem pacijentu  sada funkcioniše bez tubusa i respiratora", kazao je Kujović.

Iz KCCG su  danas kako je istakao otpuštena 4 pacijenta kod kojih je dvostrukim testiranjem potvrđeno da nemaju COVID19, kazao je Kujović i dodao da se za jednog pacijenta čeka rezultat testa.

Kada je riječ o privremenim bolnicama, Kujović je kazao da je Bemaks arena potpuno opremljena za potrebe privremene bolnice. On je istakao da je završeno opremanje privremenih bolnica u SC "Morača" u Podgorici, dvorani "Topolica" u Baru i sportskoj dvorani u Beranama, osim medicinskom opremom.

"Potrebno je i delegirati medicinski kadar, što je posao od jednog ili dva dana. Sve privremene bolnice ćemo u potpunosti opremiti ako se za to ukaže potreba", naveo je Kujović.

Čekaju se rezultati testa, naredni pik 27.aprila

Pomoćnik direktora Instituta za javno zdravlje epidemiolog Senad Begić je rekao da postoji razloga za optimizam kada je riječ o povećanju broja oporavljenih od korona virusa.

"Čekamo rezultate drugog testa za "lijep" broj ljudi", kazao je Begić.

On nije mogao da precizira da li će se pooštriti mjere zabrane kretanja tokom Uskrsa, jer, kako je pojasnio, sve zavisi od situacije na terenu.

Begić je kazao da smo pik obolijeanja imali 3. aprila, a da se naredni može očekivati do 27. aprila.

"Taj period je period inkubacije. Svi kontakti koji su ostvareni tada, rezultiraće eventualnim obolijevanjem u periodu od 14 dana", kazao je Begić i poručio da je opravdan razlog za optimizan ako nastavimo da se pridržavamo mjera.

Tuzi primjer za svijet

Begić je istakao da su se u opštini Tuzi pridržavali preporuka kao nigdje u svijetu.

"Toliko striktno su se pridržavali mjera i svojim ponašanjem su uspjeli da ugase zarište. I mjere koje se odnose na Tuzi biće reevaluirane. Ono što je jako bitno je da nijedna jedina mjera neće biti naglo prekinuta jer svako naglo prekidanje sprovođenja mjera ima bumerang efekat i sve što smo uradili može da padne u vodu. Predložićemo postepeno ublažavanje mjera", kazao je Begić.

21 zaraženo u zdravstvu, nema zaraženih u Domovima za stare

Kujović je saopštio da je do sada u našj zemlji inficiran 21 zdravstveni radnik.

"Inficirano je šest doktora medicine i jedan dostor stamatologije, 11 medicinskih sestara, jedan farmaceut i jedna radnica na održavanju higijene", naveo je Kujović.

Dodao je da se ukupno prati 165 zdravstvenih radnika.

"Od toga je 45 ljekara, 114 sestara i šest radnica na održavanju higijene".

Na konferenciji je saopšteno da nema zaraženi u Domovima za stare.

 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.