Tokom tih šest dana od saznanja, u gradu Vuhanu, odakle je zaraza potekla, održana je proslava na kojoj su bile desetine hiljada ljudi, a milioni ljudi krenuli su na putovanja uoči kineske nove godine.
Predsjednik Kine Si Djinping upozorio je građane sedmog dana, 20. januara, ali do tada je već bilo zaraženo više od 3.000 ljudi, pokazuju interni dokumenti u koje je Asošiejted pres imao uvid i procjene stručnjaka.
Odlaganje objave od 14. do 20. januara nije bila prva greška u borbi protiv korona virusa, niti najduže čekanje s primjenom mjera, pošto su vlade širom svijeta nedjeljama oklijevale s uvođenjem oštrih mjera.
Međutim, odlaganje suočavanja Kine, prve države pogođene korona virusom, došlo je u kritičnom trenutku, na početku epidemije.
Epidemiolog Univerziteta Kalifornije iz Los Anđelesa Zuo-Feng Džang rekao je da bi bilo znatno manje pacijenata i da bi bilo potrebno manje zdravstvenih objekata da su kineske vlasti preduzele mjere šest dana ranije.
"Možda smo mogli da izbjegnemo kolaps zdravstvenog sistema Vuhana", kazao je Zuo-Feng.
Drugi stručnjaci su naveli da je kineska vlada možda čekala da upozori javnost kako ne bi došlo do panike, a da je za to vrijeme preduzimala mjere u tajnosti.
Komentari