Danas, u gradu oslobođenom od horda turista koji svakodnevno obilaze njegove ulice i trgove i koji liči na uspavanu ljepoticu, Džejn, Karolina, Marta, Elena, Đulija i Nensi kreću sa Trga Roma na kome svako jutro ukrcavaju kutije sa hranom i započinju sa isporukom po kućama u cijelom gradu.
Naime, one su, zajedno sa malim proizvođačima biološke hrane, odlučile da pomognu ljudima koji u vrijeme koronavirusa ne bi mogli da drugi način da dođu do namirnica.
Njima se priključila i "Kaza di Ana" (Casa di Anna), društvena (socijalna) fabrika čiji je cilj da, preko organske proizvodnje, uključi u rad i osobe sa invaliditetom i zatvorenike zajedno sa još četiri venecijanska proizvođača.
One putuju po cijelom gradu kanalima na gondoli "batele a coa de gambaro".
"Stupili smo u kontakt s farmama u okolini da ih pitamo žele li pomoć za isporuku", kaže Džejn Kaporal, Australijanka koja se preselila u Veneciju i osnovala je udruženje - "Ovo je naš dobrovoljni doprinos u ovoj teškoj situaciji".
Pošto one u ovom momentu ne mogu da treniraju, ovo im dođe i kao neka vrsta treninga jer i dalje u rukama drže vesla i ne gube kontakt sa svojim omiljenim sportom.
Ali smisao njihove akcije je prvenstveno taj da pokažu da je moguće kretati se i na ovaj način koji je vrlo efikasan jer ima minimalan odnosno nikakav uticaj na ambijent.
"Voljela bih kada bi u Veneciji postojao sistem taksija sa veslima za turiste: s jedne strane to bi bila velika novčana pomoć mladim veslačima, a s druge strane bismo imali značajno smanjenje zagađenosti. Po meni, drugačija Venecija je moguća", poručuje Džejn.
RTS
Komentari