Stav je nauke, kaže Tomović, da za sada nijesu poznati negativni uticaji 5G mreže na zdravlje ljudi. Poručuje da nikakva naučna veza ne postoji između 5G mreže i pojave Covid-19, prenosi RTCG.
"U naučnoj zajednici se to smatra toliko nedojstojnim pažnjem, da to niko više ne želi da komentariše", navela je Tomović.
Ona kaže da je u odnosu na prethodne generacije fokus 5G mreže usmjeren na razvoj i podršku industriji.
"Ta transformacija se vrti oko primjene koncepta internet stvari, koji podrazumijeva da nijesu mobilni telefoni i računari samo ti uređaji koji se povezuju na internet, već će to sve više biti uređaji iz načeg svakodnevnog okruženja", navodi Tomović.
Internet, će kaže, biti mnogo brži.
"5G bi trebalo da ponudi 10 puta veću brzinu prenosa. Riječ je o periodu transformacije, to još uvijek nijesu brzine koje treba da se dostignu. Jedan HD video od dva sata trebalo bi da se preuzme za oko jedne do dvije sekunde", navodi Tomović.
Ona je navela i da su neke države zatražile da se odgodi uvođenje 5G mreže, kako bi se završila još neka istraživanja.
"Generalno, neka od tih istraživanja će tek da predstoje", navodi Tomović.
Za sada su, navodi ona, grupe aktivista protiv 5G mreže.
"Nemamo nijedan naučni rad, ni činjenicu koji potvrđuje štetni uticaj 5G mreže na zdravlje ljudi, što opet ne mora da znači da na dugoročnom nivou neće se nešto pokazati", zaključila je Tomović.
Komentari