Likovni program Barskog ljetopisa: Minule epohe i dodir savremenog
Ilustracija

Internacionalna scena

Likovni program Barskog ljetopisa: Minule epohe i dodir savremenog

BAR – I ovogodišnje izdanje likovnog programa Barskog ljetopisa, koji će biti održan od 14. jula do 25. avgusta, obećava niz interesantnih sadržaja.

Izložbe i postavke će se dešavati u galeriji „Velimir A.Leković“, Zavičajnom muzeju grada, kao i sakralno – profanim prostorima Starog Bara. Urednica likovnog programa 26. Barskog ljetopisa istoričarka umjetnosti Anastazija Miranović, za Pobjedu govori ovogodišnjoj koncepciji likovnog programa, postavkama…

Neizvjesnosti

- Već na samom otvaranju publika će biti u prilici da vidi i doživi dodir minulih epoha u spoju sa savremenim i aktuelnim umjetničkim praksama, u želji organizatora da kroz adekvatan sinergetski ugođaj apostrofira crnogorsku kulturnu baštinu, koja može da parira sličnim svjetskim vrijednostima, kao i potentnu domaću produkciju. O čemu se konkretno radi ostavićemo još malo u neizvjesnosti, čisto da vaši čitaoci zadrže potrebnu znatiželju – istakla je Miranović.

Likovna dešavanja koja će biti realizovana u galeriji „Velimir A.Leković“ počinju velikom izložbom „Umjetničko čitanje Njegoša“, mladih crnogorskih akademskih umjetnika.

- Ovom izložbom željeli smo dati naš doprinos obilježavanju velikog jubileja – 200 godina od Njegoševog rođenja. Koncept izložbe je fokusiran na mlade stvaraoce, koji su prirodno inovativni i lucidni u umjetničkim promišljanjima, a Njegoš je svakako inspirativna tema sa više aspekata. Biće zastupljeni gotovo svi klasični i savremeni likovni umjetnički mediji. Izložba će okupiti više od 30 umjetnika koji će se predstaviti sa po jednim ili dva rada – kazala je Anastazija Miranović.

Internacionalna scena


Ono što slijedi nakon ove izložbe u galeriji „Velimir A. Leković“ je kolektivna izložba male plastike, vajarske sekcije Udruženja likovnih umjetnika Srbije

S nestrpljenjem očekujemo ovu postavku, jer crnogorska javnost nije odavno imala priliku da vidi na jednom mjestu istovremenu vajarsku ekspoziciju više autora iz Srbije. Možda je zgodno ovdje podsjetiti, da je upravo galerija „Leković“ prije nekoliko godina prva u Crnoj Gori realizovala veliku izložbu skulptura čuvene vajarske kolonije Tera iz Kikinde, na kojoj su između ostalih, učestvovali 14 akademika iz ex Yu prostora – istakla je Miranović.

Takođe, u saglasju sa već tradicionalnom praksom Barskog ljetopisa, internacionalna scena je primjereno zastupljena i ovog puta.

- Dvije samostalne izložbe dolaze nam iz okruženja. Predstaviće se sarajevski umjetnik Džeko Hodžić iz Bosne i Hercegovine i Ljupče Samardžiski iz Makedonije, koji već decenijama živi i stvara na Malti. Oba umjetnika imaju izgrađen prepoznatljiv umjetnički rukopis i relevantnu izlagačku bografiju – saopštila je Anastazija Miranović.

Odličja dinastije Petrović-Njegoš u Zavičajnom muzeju

Zavičajni muzej Bar priprema izložbu pod nazivom „Odličja dinastije Petrović – Njegoš“, kojom je Zavičajni muzej uključen u jubilarnu proslavu 200 godina od rođenja Petra II Petrovića Njegoša. Na izložbi će biti predstavljena odlikovanja (medalja, spomenica) iz zbirke Zavičajnog muzeja, sa posebnim osvrtom na prvu crnogorsku medalju (medalja za hrabrost) koju je iskovao Petar II Petrović Njegoš, 1841. godine. Do tada su korišćene medalje drugih država, a neke će zauzeti mjesto i na izložbi, kao i grbovi koj (posebna heraldička obilježja) koja su nošena na kapama vojnika i starješina. Sva odličja su iz perioda vladanja Petra II Petrovića Njegoša, knjaza Danila i kralja Nikole Petrovića. Autori izložbe su Vladislav Kasalica – muzejski savjetnik i Draginja Radonjić- kustos-istoričar.

(Izvor:Pobjeda)