Tu spadaju Komori, Lesoto, Tadžikistan, Turkmenistan i male udaljene ostrvske države u Tihom okeanu, kao što su Nauru, Kiribati i Solomonska ostrva, prenosi Klix.ba.
Do 20. aprila, 213 zemalja i teritorija od 247 ukupno priznatih od Ujedinjenih nacija zabilježilo je barem jedan slučaj slučaj Kovida-19. Od toga je 186 imalo lokalni prenos, gdje se virus proširio unutar zajednice. U najmanje 162 zemlje je bilo smrtnih slučajeva.
Međutim, to što neka država nije prijavila zaražene slučajeve ne znači da ih nije bilo, piše Rojters.
I Sjeverna Koreja nije prijavila nijedan slučaj korona virusa, ali graniči s Kinom, Rusijom i Južnom Korejom, sve zemlje koje imaju veliki broj slučajeva, što znači da je virus možda ušao i u tu državu.
Neki se trendovi mogu uočiti ako se posmatra širenje korona virusa po regijama. Azija je imala otprilike dva velika talasa prenosa preko granice, dok su u Evropi mnoge zemlje počele izvještavati o slučajevima zaraze u sedmici od kraja februara.
Činilo se da su se Latinska Amerika i Afrika spasile od korona virusa u januaru i februaru, prije nego što se brzo proširio na oba kontinenta u martu.
Pet zemalja i teritorija uspjelo je da se riješi virusa nakon što su prijavile slučajeve zaraze. To su Angvila, Grenland, karipska ostrva Sent Barts i Sent Lucija i Jemen.
Nijedna od tih zemalja nije prijavila smrtne slučajeve i nemaju trenutno aktivne infekcije, a prethodno zaraženi su se potpuno oporavili.
Komentari