Razbijena banda falsifikatora
Zaplijenjeni novac

Uhapšeni srpski i austrijski državljani

Razbijena banda falsifikatora

BEČ - Austrijska policija ostvarila je veliki uspjeh u borbi protiv falsifikatora dokumenata i novca razbijanjem jedne bande koja je falsifikovala evro i dinare, ali i pasoše više zemalja, među kojima i Republike Srbije, saopštila je danas u Beču ministarka unutrašnjih poslova Austrije Johana Mikl-Lajtner.

Ona je, na konferenciji za štampu, navela da je u akciji pod nazivom „Rajski grad“, uhapsila 12 lica, od kojih su devetoro državljani Srbije i troje Austrijanaca.

U akciji hapšenja učestvovalo je 220 pripadnika austrijske policije, Europola, državnog tužilaštva, kao i Nacionalne banke Austrije (OeNB).

Na 14 lokacija, od kojih 13 u Beču i jednoj u Donjoj Austriji uhapšena su lica i zaplijenjena velika količina falsifikovanog novca i dokumenata, kao i jedan pištolj.

Prema riječima Mikl-Lajtner ovo je prva štamparija za falsifikovanje novca I dokumenata koja je pronađena na tlu Austrije, I dodala da se radilo o veoma organizovanoj i profesionalnoj bandi.

Što se uhapšenih tiče najmlađi je imao svega 15 godina i on je služio za primannje narudžbina i rasturanje novca, a najstariji 42 godine, koji je ujedno bio i šef bande kod koga je bila štamparija, odnosno štampač na kojem su rađeni falsifikati.

„Ovaj udarac kriminalu je veoma bitan i uspješna priča. Prvi put je pronađena štamparija za falsifikovanje novca. Ovaj uspjeh je važan signal da kod nas u Austriji falsifikovanju nema mjesta“, poručila je ministarka.

Ministarka pravosuđa Beatriks Karl istakla je da se u trag bande došlo na osnovu pokretanja istrage zbog drugih krivičnih djela.Ona je dodala da uhapšene očekuju duge zatvorske kazne jer Austrija ima oštar zakon kada je riječ o sankcionisanju krivičnog djela falsifikovanja novca.

Naime, prevdiđena je kazna do 10 godina zatvora smao za falsifikovanje novca, a biće dodato i falsifikovanje dokumenata.

Salušanja, kako je dodala Karl, još su u toku pa nije moguće trenutno reći za koja dela će ih državno tužilaštvo sve teretiti.

Oštre kazne, kako je istakla, uticale su na to da u Austriji nema mnogo falsifikovanih novčanica u opticaju.S tim u vezi je najavil da će u već na idućem Savjetu EU založiti da EU krene putem Austrije i usvoji oštrije kazne, čime bi se efektivnije sprečavalo djelovanje falsifikatora.

Takođe, je ocjenila da je u borbi protiv kriminala potrebna još snažnija saradnja na evropskom nivou, jer prekogranični kriminal može biti suzbijan samo prekograničnom saradnjom.

Predstavnik OeNB Štefan Augustin naveo je da je oko 800 novčanica po 100 evra iz štamparije razbijene bande dospelo u opticaj, te da je napravljena šteta trenutno procjenjena na oko 87.300 evra.

Rudolf Unterkefler iz Savezne kriminalističke službe kazao je da policija polazi od toga da je štamparija bila u funkciji godinu do godinu i po, a da je novac stavljan u opticaj u Austriji, Slovačkoj, Mađarskoj, Češkoj, Sloveniji i Njemačkoj, kao i dinari u Sbriji.

Georg Rabenštajner iz pokrajinske kriminalističke službe Beča objasnio je da je akcija pokrenuta nakon što su dobijena saznanja da jedno lice nudi robu svake vrste, a posebno falsifikovan novac.

Policija je uspjela da dođe do jedne novčanice i na osnovu toga se približila osumnjičenom licu, preko kojeg je došla do bande.

Rabenštajner je naveo da su falsifikovali, kako evre, tako i dinare, ali i pasoše Bugarske, Slovenije, Srbije i drugih zemalja, saobraćajne dozvole i vozačke dozvole Austrije, ali i potvrde za hendikepirana lica i vinjete za naplatu putarine kroz Austriju.

“Nakon što smo ustanovili ko su kriminalci, a to nije bilo lako jer su sebi stvorili više identiteta, pratili smo ih I riješili da razbvijemo bandu”, prenio je on.

Prilikom akcije u kojoj su učestvovale i specijalne jedinice austrijske policije zaplijenjeno je više kilograma novca, odnosno ukupno 366.310 evra i 1.507.000 dinara.

Banda je štampala novčanice od 100, 50 I 10 evra, a što se dinara tiče novčanice od 5.000, 1.000 I 200 dinara.

Novac je rasturan po mjestima u kojima je mračno, ali i u kojima vlada gužva, kao što su supermarketi, diskoteke, kafane I slično, ali i za kupovinu automobila.

Novčanice i dokumenta nisu proizvedena u klasičnoj štampariji koja bi zahtjevala puno prostora, već na štampaču, ali su bile zadovoljavajućeg kvaliteta, ako da bi falsifikate mogli razotkriti samo lica koja bi obratila veću pažnju na njih.

Unterkefler je, na pitanje Tanjuga, dodao da je Savezna kriminalistička služba u stalnom kontaktu sa kolegama u Srbiji i da ih je već izvjestila o ovom slučaju.

(Tanjug)