“Prema procjenama UNWTO (Svjetske turističke ogranizacije Ujedinjenih nacija), početna faza turističkog oporavka će krenuti u julu 2020. godine, a najznajčajniji dio turističkog prometa činiće domaći turisti i regionalna turistička potražnja. Crna Gora tu vidi mogućnosti, a sasvim je sigurno da će se turisti ove godine odlučivati za bliže destinacije”, saopštila je Radak-Kukavičić.
Takođe, kako je dodala, zdravstvena bezbjednost i sigurnost su prioriteti kojima će se turisti rukovoditi pri odabiru destinacije za odmor.
“Prema procjenama eminentnih zdravstvenih stručnjaka, ‘pobjednici’ dosadašnjeg toka krize su zemlje koje su blizu iskorjenjivanja virusa, a među njima je i Crna Gora za koju se predviđa da će biti jedna od prvih svjetskih corona-free zona”, navela je Radak-Kukavičić.
Radak-Kukavičić
Ona je najavila da je cilj stvaranje “zelenih avio koridora” sa određenim zemljama koje su na sličnom epidemiološkom nivou kao Crna Gora, među kojima su Njemačka, Austrija, Slovenija, Slovačka, Češka…
"Na tom osnovu potencijalnim turistima šaljemo poruku da smo sigurna i bezbjedna destinacija kako bi oni, kada se stvore uslovi za otvaranje granica i realizaciju putovanja, odabrali Crnu Goru kao destinaciju za svoj odmor.
O Crnoj Gori kao bezbjednoj destinaciji koja će među prvima otvoriti vrata turistima pišu i neki od najuticajnijih evropskih medija, među kojima je i njemački dnevni list Bild, što je izazvalo veliko interesovanje tamošnje javnosti za našu destinaciju. Upravo zahvaljujući takvom imidžu koji gradimo, očekujemo veće interesovanje gostiju s obzrom na to da će ove sezone izbor sigurnih desinacija biti sužen.
Ministarstvo održivog razvoja i turizma i Nacionalna turistička organizacija kroz intenziviranu saradnju unutar sektora turizma, na domaćem i međunarodnom nivou, analiziraju kretanja na turističkom tržištu i trenutno smo u završnoj fazi pripreme koncepta za promociju sa kojim ćemo komunicirati ka tradicionalno strateški važnim emitivnim tržištima, ali i svima onima na kojima se otvore mogućnosti za uspostavljanje kontrolisanog saobraćaja", kazala je ona.
Radak-Kukavičić ističe da su fokusu svakako i domaći gosti koje pozivaju da ove godine svoj odmor provedu u svojoj zemlji i iskoriste priliku da bolje upoznaju neke do sada možda manje istražene segmente raznovrsne turističke ponude.
"Vjerujemo da će i turistička privreda pružiti dodatni motiv domaćim gostima ponudom sa posebnim povoljnostima intenzivirali smo promociju na društvenim mrežama, putem kojih svakodnevno, nastojimo da inspirišemo dosadašnje i buduće domaće i strane turiste podsjećajući ih na bogatu turističku ponudu Crne Gore", navodi direktorka NTO.
Radak-Kukavičik je podsjetila da je na sastanku ministara turizma EU, koji je organizovan na inicijativu Hrvatske kao predsjedavajuće zemlje, zaključeno da mora postojati zajednički plan izlaska iz krize, a da se kroz protokol putovanja, koji uključuje sigurnosni i zdravstveni aspekt, napravi zajednički dokument, “pasoš COVID-19”, koji bi važio za sve zemlje EU-a pri odlasku i dolasku turista.
"Takođe, razgovaralo se o mogućnosti bilateralne saradnje i otvaranju tzv. turističkih koridora, pri čemu već postoji značajan broj zainteresovanih zemalja, ali je pritom ključno zadovoljenje sigurnosno-zdravstvenog aspekta, gdje glavnu riječ imaju epidemiolozi.
Crna Gora kao buduća članica EU, razmišlja u tom pravcu i sve predložene inicijative i modeli saradnje su smjernice za pripremu naših aktivnosti i pravaca djelovanja, kako bi se podstakao turistički promet čim se dobiju uputstva od nadležnih epidemiloških službi. U tom smislu od posebnog značaja su regionalni dogovori kao i bilateralni sporazumi koji bi olakšali putovanja", zaključila je direktorica NTO.
Komentari