Miljenik čitalaca: Dan rođenja Remarka
Erih Marija Remark

Čovjek je velik u svojim krajnostima

Miljenik čitalaca: Dan rođenja Remarka

Čovjek je velik u svojim krajnostima. U umjetnosti, ljubavi, mržnji, egoizmu, čak i u žrtvovanju - ali ono što svijetu najviše nedostaje to je izvjesna srednja dobrota. Napisao je to jedan od najboljih književika svoga doba, Erih Marija Remark, prije 77 godina u svom poznatom romanu "Ljubi bližnjeg svog".

Toliko progonjen, a toliko čitan, toliko jednostavan u izražavanju u svojim djelima, a njegova oštrina pera malo da kome nije dotakla srce i dušu, pišu Nezavisne novine.

Ranjen na frontu: Njemački književnik, čije je pravo ime Erih Paul Remark, rođen je 22. juna 1898. godine u Osnabriku u radničkoj porodici.

Sa 18 godina otišao je na front u Prvom svjetskom ratu, gdje je ubrzo i ranjen. Poslije rata mijenja prezime Remark u Remarque, koje je bilo i prvobitno prezime njegove porodice sve dok ga nije promijenio književnikov djed. Da bi preživio, radio je mnoge poslove, uključujući i posao bibliotekara, poslovnog čovjeka, učitelja, novinara i izdavača.

Svoj prvi roman "Na zapadu ništa novo" objavio je 1929. godine pod imenom Erih Marija Remark. U romanu opisuje surovost rata posmatranu iz perspektive devetnaestogodišnjeg vojnika. Ta knjiga opisuje rat kao sasvim drugu dimenziju, prevare i manipulisanje i otvara drugi pogled na ljudsku nemoć i ljudsku psihu.

Rat glavna tema: Remarkova popularnost naglo počinje da raste, a u on u svojim sljedećim djelima "Povratak", "Tri ratna druga","Trijumfalna kapija"... "Nebo ne zna za miljenike", "Noć u Lisabonu"... najčešće opisuje ratne i poratne godine.

Čitajući Remarkove knjige, stiče se utisak da mu je svaka knjiga autobiografska, s obzirom na njegovu veliku vještinu opisa različitih situacija. Svojim stilom pisanja razumljivim svakome, a u isto vrijeme otvarajući mnoga "teška" pitanja pokazuje svoju izuzetnu spisateljsku moć. Ovaj književni velikan i miljenik čitalaca, do najsitnijih detalja opisuje svaku situaciju, tako jasno kako samo on zna.

Zabrana i paljenje knjiga: Godine 1933. nacistički režim zabranjuje i spaljuje Remarkove knjige i pokreće propagandnu kampanju tvrdeći da vuče porijeklo od francuskih Jevreja i da je prezime Remark u stvari Kramer čitano unazad. Uprkos tome što nikad nije dokazana, ova informacija se pojavljuje i u nekim novijim Remarkovim biografijama.

Remark se 1931. preselio u Švajcarsku, a 1939. godine emigrirao je u SAD sa svojom prvom ženom Ilsom Žan-Zambui. Osam godina poslije toga Remarkovi su postali punopravni građani SAD. Par se vratio u Švajcarsku 1948. godine nakon čega se i razveo. Nakon razvoda, Remark se 1958. godine oženio holivudskom glumicom Polet Godard.

Erih Marija Remark je umro 1970. godine u 72. godini života u Lokarnu u Švajcarskoj.

Citati

Velike stvari nikad ne tješe, nego uvijek samo male, beznačajne.

Čovjek je jači od sudbine sve dotle dok se ne preda.

Baš zato što se u nju ne može vjerovati, sreća je stalno nova i pobjedonosna.

Niko ti ne može biti stran kao čovjek kojeg si nekada volio.

Možda nijeste znali

- Napisao je 300 ljubavnih pisama Marlen Ditrih, sa kojom je bio u vezi tri godine;

- Njegove knjige prevedene su na čak 58 jezika;

- Srednje ime promijenio u znak sjećanja na majku Mariju.

(Izvor:Analitika)