"Vakcine, testovi, dijagnostika, liječenja i ostali važni instrumenti u odgovoru na koronavirus moraju biti dostupni svima, kao globalno javno dobro", kazao je Karlos Alvarado, predsjednik Kostarike, prenijela je Hina.
SZO je izrazio zabrinutost da će se bogate zemlje, koje izdvajaju ogromna sredstva za razvoj vakcina i ljekova protiv Covida-a 19, "progurati na početak reda" nakon što se pronađe adekvatan odgovor na tu bolest i stoga je pokrenuo inicijativu "Poziv na akciju solidarnosti".
Trenutno se radi na više od 100 vakcina i ljekova.
Švajcarska, sjedište proizvođača ljekova Roše i Novartis, takođe se uplašila nacionalističkog pristupa razvoju vakcine i sve je više onih u svijetu koji ukazuju da se pitanje vakcine protiv virusa SARS-CoV-2 ne smije prepustiti samo tržišnim zakonima jer to može dovesti do problema s pristupačnosti vakcine i astronomskih cijena.
Trenutno je distribucija vakcine prepuštena tržišnim zakonima i snazi pojedinih tržišta.
Reakcija Međunarodnog saveza farmaceuta
No, Međunarodni savez farmaceutskih proizvođača i udruženja upozorava na kompromitovanje sistema zaštite intelektualnog vlasništva koji, kako tvrdi farmaceutska industrija, omogućuje saradnju i biće potreban nakon što pandemija završi, kako bi se zdravstveni sistemi pripremili na nove izazove.
Framaceutska industrija smatra da "Poziv na akciju solidarnosti" promoviše jednaki model za sve te potpuno zanemaruje specifične okolnosti svake pojedine situacije, svaki proizvod i svaku zemlju.
Zemlje koje su se odazvale inicijativi su: Argentina, Bangladeš, Brazil, Belize, Barbados, Čile, Dominikanska Republika, Ekvador, Egipat, Indonezija, Libanon, Luksemburg, Malezija, Maldivi, Meksiko, Mozambik, Norveška, Oman, Pakistan, Palau, Panama, Peru, Portigal, Sv. Vincent, Grenadini, JAR, Sudan, Nizozemska, Istočni Timor i Urugvaj.
Komentari