Antimalarik hidroksihlorokin razvijen je prije više desetima godina, a na početku pandemije virusa SARS-CoV-2 smatralo se da bi zbog svojih protivupalih i antivirusnih svojstava mogao da pomogne u liječenju osoba oboljelih od teške respiratorne bolesti COVID-19.
Ove nedjelje su vlade Italije, Francuske i Belgije odlučile da zaustave upotrebu hidroksihlorokina, a zatim je i britanska agencija za lijekove objavila da je i njihovo odvojeno ispitivanje, koje sprovodi Univerzitet u Oksfordu i u kom je trebalo da učestvuje do 40 hiljada medicinskih radnika, sada zaustavljeno.
Narudžbine za lijek su pale za desetinu od količine zabilježene krajem marta, na oko 125.000 tableta, objavio je "Vizient Inc.", dobavljač lijekova za polovinu američkih bolnica.
Dr Tomas Mekgin, zamjenik glavnog ljekara u najvećem njujorškom zdravstvenom sistemu "Northwell Health", rekao je da je sredinom aprila prestao da prepisuje hidroksihlorokin u 23 njihove bolnice, nakon što su počeli da stižu rezultati kliničkih ispitivanja.
"Ljudi su u našim bolnicama umirali i željeli smo nešto da učinimo. Ali onog trenutka kada su počeli da stižu rezultati ispitivanja koji su pokazali da nema koristi, ali da je potencijalno štetan, morali smo to da zaustavimo", rekao je MekGin.
Britanski medicinski časopis "The Lancet" objavio je da postoje slučajevi u kojima je kod oboljelih koji su uzimali taj lijek povećan rizik od smrtnog ishoda, a neki među njima imali su opasne poremećaje srčanog ritma.
Studija objavljena u tom časopisu zasnivala se na analizi 96.000 slučajeva oboljenja od COVID-19. Medicinske ustanove u Italiji i Francuskoj upozorile su da hidroksihlorokin ne bi trebalo da koriste osim u slučaju kliničkih ispitivanja, a belgijski regulator pozvao je da se pri mogućoj upotrebi uzmu u obzir svi postojeći rizici.
Predsjednik Tramp je postao zagovornikom njegove široke upotrebe potvrdivši kako i sam uzima hidroksiklorokin "da bi spriječio zarazu".
Azitromicin koji se koristio u kombinaciji sa hidroksihlorokinom u liječenju COVID-19, otkriven je u Zagrebu, u tadašnjem istraživačkom centru tada još hrvatske farmaceutske kompanija Pliva 1980. godine i riječ je o poznatom Sumamedu.
Stručnjaci koji i dalje preporučuju upotrebu tog lijeka tvrde da se mora da uzme u ranoj fazi bolesti da bi bio efikasan. Ljekari čekaju na istraživanja koja bi to dokazala.
Rezultati istraživanja Univerziteta u Minesoti uskoro se očekuju, najavila je doktorka Dr Rada Rajasingam, glavna naučnica u jednom od istraživanja.
Naučnik Didier Raul sa Univerziteta "Aix-Marseille" u Francuskoj jedan je od glavnih zagovornika primjene hidroksihlorakina za liječenje infekcije COVID-19.
U sprovedenoj studiji naučnici su primjetili "značajno" smanjenje virusnog opterećenja kod pacijenata liječenih hidroksihlorokinom, a učinak je dodatno pojačan azitromicinom, o čemu je izvještavao medicinski portal "Medscape".
Izvor: Rojters
Komentari