EU sa manje od 6% svjetske populacije proizvodi 18,6 % svjetskog BDP
Ilustracija

EU sa manje od 6% svjetske populacije proizvodi 18,6 % svjetskog BDP

Evropska unija, u kojoj živi manje od šest odsto svjetske populacije, proizvodi 18,6 odsto svjetskog BDP-a, navodi se u izvještaju evropske statističke agencije "EU u svetu".

Prema podacima Eurostata iz 2018. godine, u EU živi 450 miliona ljudi, što čini 5,9 odsto ukupne svjetske populacije, pokazuje najnoviji izvještaj u kojem se prikazuje portret EU u poređenju sa drugim zemljama Grupe 20 industrijski najrazvijenijih zemalja svijeta (G20).

Unija je po broju stanovnika na trećem mjestu u Grupi 20, poslije Kine, sa 1,4 milijarde stanovnika (18,7 odsto svjetske populacije) i Indije, u kojoj živi 17,7 odsto svjetskog stanovništva.

U prvih pet zemalja po broju stanovnika su SAD sa 327 miliona (4,3 odsto) i Indonezija sa 268 miliona (3,5 odsto).

U zemljama G20 ukupno živi 63,3 odsto svjetske populacije. G20 obuhvata EU, Njemačku, Francusku, Italiju i 16 država van Unije (Argentina, Australija, Brazil, Kanada, Kina, Indija, Indonezija, Japan, Meksiko, Rusija, Saudijska Arabaija, Južna Afrika, Južna Koreja, Turska, Velika Britanija i SAD).

EU je, međutim, među zemljama s najnižom stopom fertiliteta. Prosečan broj rođene djece po ženi u EU 2017. bio je 1,56. Manju stopu imale su samo Kanada, Japan i Južna Koreja.

Najveću stopu fertiliteta imale su Južna Afrika (2,43), Saudijska Arabija, Indonezija, Argentina, Indija i Meksiko.

Tri četvrtine stanovnika EU je 2018. živjelo u gradskim sredinama, što je znatno iznad svjetskog prosjeka od 55 odsto.

U većini drugih zemalja G20 udio stanovnika koji živi u gradovima bio je veći nego u EU. U Argentini i Japanu 92 odsto stanovnika živi u gradskim sredinama, dok je u Indiji taj udio najniži - 34 odsto.

EU je na drugom mjestu po udjelu u svjetskom BDP-u posle SAD. Udio američkog BDP-a 2018. bio je 24 odsto, EU 18,6 odsto, a kineskog 15,9 odsto.

Međutim, u odnosu na 10 godina ranije, udio EU u svjetskom BDP-u je pao sa 25,6 odsto 2008, dok je udio Kine znatno porastao, sa 7,2 odsto.

Takođe je zabilježen veliki rast udjela Indije, koja se za 10 godina popela sa devetog na šesto mjesto po doprinosu svjetskom BDP-u.

Ekonomije G20 su 2018. ukupno činile 86,2 odsto svjetskog BDP-a.

Više od 70 odsto bruto dodate vrednosti u EU čine usluge. U SAD i Velikoj Britaniji taj udeo je još veći - 80 odsto.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.