“Tačno doziranje biće jasno kad dobijemo rezultate kliničkih ispitivanja potencijalnih vakcina na ljudima”, rekla je Keli Mur, direktorika IAC, nevladine organizaciji koja u saradnji sa američkim nacionalnim Centrom za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) daje informacije o vakcinama i bolestima koje one sprečavaju.
"Odgovor ćemo da imamo nakon ispitivanja na ljudima. Tada ćemo da znamo imunološki odgovor. Testiranja na životinjama ukazuju na to da će da budu potrebne dvije doze za sticanje imuniteta", rekla je Mur.
Sa odraslima je teže nego sa djecom
Posle prve doze imunološki sistem reaguje na nešto sa čim se još ranije nije susretao. Zatim to procesuira i zapamti, razvije antitijela i imunološke ćelije. Za to mu treba oko 14 dana, kažu stručnjaci.
Ali za neke patogene potrebna je još jedna doza da bi imunološki sistem potpuno bio spreman za pobjedi virus. Dvije doze uobičajene su za mnoge vakcine koje se daju djeci, poput vakcina za male boginje.
Pneumokokne vakcine, koje spriječava neke oblike upale pluća, meningitis i sepsu, daju se čak u četiri doze, a ima i onih kombinovanih za tetanus koje se daju u pet doza.
Takve vakcinacije se sprovode tokom djetinjstva kada djeca često odlaze kod pedijatra i imaju tačan raspored imunizacije. Kod odraslih su stvari komplikovanije.
Vakcina protiv Hepatitisa B, HPV-a i Hepatitisa A zahtijevaju seriju od dvije ili tri doze, ali većina odraslih kojima je potrebna često ne završe ciklus do kraja.
"Protokol za vakcinisanje sa dvije doze za cijelu naciju zahtijeva koordinaciju i pedantno vođenje podataka. Države su dosad obezbijedile da djeca dobiju sve potrebne vakcine, a sad će to morati da uradi i za velik broj odraslih", zaključuje se.
Dodatna doza
Ne zna se da li će jedan krug da bude dovoljan. Neke vakcine, poput onih protiv malih boginja, stvaraju doživotni imunitet, jer je taj virus stabilan. Međutim virus gripa ima više sojeva i neprestano mutira.
“Za sada SARS-CoV-2 djeluje kao relativno stabilan što ukazuje na to da bi nakon vakcinacije ljudi mogli da steknu imunitet na duže vrijeme”, rekao je dr Blum.
Ali zaštita može da oslabi nakon nekoliko godina. Kad su u pitanju SARS i MERS, virusi slični novom koronavirusu, neki podaci pokazuju da je nivo antitijela vremenom opao.
Da li će to da se dogodi i kod SARS-CoV-2 još nije poznato. Ako do toga dođe, biće potrebna i dodatna doza, a to će da se zna tek nakon završetka ispitivanja", rekao je dr Blum.
N1
Komentari