"Prskanjem ljudi biber sprejem ili suzavcem podstiče ih na kašljanje i viku, a zaraženi tako šire kapljice sa virusima na druge osobe", rekao je dr Piter Čin-Hong, profesor medicinskih nauka i specijalista za zarazne bolesti na Univerzitetu Kalifornija u San Francisku.
"Suzavac može da dovede do toga da osobe skinu zaštitne maske koje nose i može ih takođe da navede a rukama trljaju oči, nos i usta", rekao je profesor Čin-Hong.
On je takođe objasnio da respiratorni iritanti dovode do upale sluznice nosa i usta, ali i sluznice plućnog tkiva što tijelo čini dodatno podložnim infekcijama.
Profesor Čin-Hong je jedan od hiljadu ljudi, među kojima su stručnjaci za zarazne bolesti i javno zdravstvo, koji je potpisao peticiju sa zahtijevom vlastima da prestanu da koriste suzavac, dimne bombe i druge respiratorne iritante koji podstiču na kašalj i time povećavaju rizik širenja zaraze koronavirusom.
Peticijom su dali podršku protestima zbog smrti Džordža Flojda, crnca koji je ubijen tako što mu je policajac iz Mineapolisa klečao na vratu više od osam minuta.
Potpisnici peticije takođe ukazuju na to da demonstrante ne bi trebalo da hapse niti da ih drže u skučenim prostorima poput zatvorskih ćelija ili policijskih vozila gdje se virus može lako da proširi.
Demonstrante su pozvali da prekriju lica i održavaju udaljenost od najmanje 1,8 metara kad god je to moguće kao i da nastoje da uvijek budu blizu iste grupe, umjesto da se kreću među velikim brojem različitih ljudi.
Zdravstveni stručnjaci digli su svoj glas kako bi upozorili da protesti mogu da izazovu dramatično povećanje zaraze koronavirusom.
Hina
Komentari