Prema istraživanju Imperijalnog koledža u Londonu, restriktivne mjere i zatvaranje poslovnih zgrada, prodavnica i škola možda su spasili oko tri miliona života u 11 zemalja Austriji, Belgiji, Britaniji, Danskoj, Francuskoj, Njemačkoj, Italiji, Norveškoj, Španiji, Švedskoj i Švajcarskoj.
Druga studija, koja je sprovedena u Sjedinjenim Američkim Državama, zaključila je da su mjere karantina u Kini, Francuskoj, Iranu, Italiji, Južnoj Koreji i SAD spriječile još 530 miliona slučajeva Covida-19.
Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) upozorila je međutim u ponedeljak da, dok se situacija popravlja u Evropi, pogoršava se u drugim djelovima svijeta.
"Više od 100.000 novih slučajeva je prijavljeno u proteklih devet ili deset dana. Juče je prijavljeno više od 136.000 slučajeva, daleko najviše u jednom danu do sad", saopštio je šef SZO Tedros Adanom Gebrejesus, prenosi Beta.
Tedros je naveo da je 75 odsto novih slučajeva registrovano u deset zemalja, pretežno u Latinskoj Americi i Južnoj Aziji.
Međutim, na Novom Zelandu, premijerka Džasinda Ardern saopštila je u ponedeljak da je uvjerena da je zemlja zaustavila širenje Covida-19 nakon što nijedan novi slučaj nije prijavljen u proteklih 17 dana.
Njen kabinet je ukinuo sve restrikcije koje se odnose na javne skupove, uključujući sportska takmičenja i vjenčanja.
Iako stanovnici Novog Zelanda slave pobjedu nad virusom, granice zemlje ostaju zatvorene a svako ko dođe iz inostranstva mora da provede vrijeme u karantinu.
"Skoro smo sigurni da ćemo ponovo vidjeti slučajeve... ali to nije znak da smo mi omanuli. To je realnost virusa. Ako i kada se to dogodi, moramo da budemo spremni", navela je Ardern.
Nešto više od 1.500 ljudi zaraženo je virusom na Novom Zelandu a 22 osobe su preminule.
Komentari