Hrapović je kazao da će se dostupnost zdravstvene zaštite za starije osobe unaprijediti i kroz smanjenje lista čekanja na pregled na sekundarnom i tercijarnom nivou”, kazao je Hrapović.
Tokom susreta je posebno potenciran odgovoran odnos zdravstvenih vlasti prema starijoj populaciji tokom epidemije koronavirusa u Crnoj Gori.
''Sačuvali smo Domove za stare, gdje nismo imali nijedan slučaj infekcije. U cilju zaštite starije populacije i hroničnih bolesnika od obolijevanja od korona virusa, organizovan je rad prioritetno putem telefonske komunikacije sa zdravstvenim službama, pogotovu sa izabranim doktorima, a dostupni su i elektronski servisi: e-recept, e-apoteka, e-zakazivanje, e-nalazi, e-osiguranje, e-naručivanje“, istakao je Hrapović.
Konstatovan je odgovoran odnos penzionera i starijih građana koji su prethodnih mjeseci poštujući mjere i preporuke zdravstvenih profesionalaca iskazali ozbiljnost prema svom i zdravlju svojih najbližih.
Direktor Fonda PIO i predsjednik Udruženja penzionera Dušan Perović i Branko Vešović naglasili su značaj unapređenja podrške u pojedinim oblastima zdravstvene njege kako bi najstarija populacija bila zbrinuta na najbolji mogući način kada je zdravstvena zaštita u pitanju.
Osnovnu karakteristiku savremenog demografskog kretanja u razvijenim zemljama, a i u većini zemalja u razvoju, predstavlja porast udjela starog stanovništva, kao posljedica pada nataliteta i prirodnog priraštaja sa više umrlih nego rođenih, te produženja očekivanog trajanja života.
“Navedeni podaci ukazuju da je neophodno intenzivno raditi na razvijanju programa prevencije oboljenja i uzroka nesposobnosti starih osoba kako bi se zdravo starilo”, navodi se u saopštenju Ministarstva.
Politika Ministarstva zdravlja je, kako su kazali, da se zdravstveni sistem što više usmjeri ka njihovim potrebama, a to nije samo potreba u ljekovima, terapijama, novoj opremi, nego je veoma važan način komunikacije sa njima, pažnja i briga.
Komentari