Kako se navodi u odgovoru savezne njemačke vlade, grupa poslanika Bundestaga tražila je detaljne informacije povodom policijske operacija radi zaštite pacijenta u bolnici u Hanoveru.
Na pitanje u kom su trenutku savezni organi bezbjednosti saznali za povrede i predstojeći ulazak lica I.K. u Njemačku odgovoreno je da je federalna služba kriminalističke policije 30. januara 2020.godine preko Interpola dobila podatak od crnogorske policije da je na pomenuto lice nešto prije toga pucano u Podgorici, to jest da je bilo žrtva pokušaja ubistva.
Avion hitne pomoći sletio je 7. februara 2020. godine u 20 časova. Nakon završetka kontrole granične policije, uključujući i provjeru dokumenata na graničnom prelazu, ulaz je bio dozvoljen. Vlasti države Donja Saksonija obavijestile su 7. februara federalnu kriminalističku policiju o ulasku ovog lica pišu u vladinom odgovoru na pitanja poslanika Bundestaga.
Osvrćući se na potencijalnu opasnost za sigurnost i život pacijentau Hanoveru, Vlada CP Njemačke je naglasila da je to lice preživjelo napad i otputovalo u Hanover kako bi liječilo povrede koje je tada zadobilo.
“Nepotvrđeno je i zasad nije moguće dobiti verifikaciju iz Crne Gore da je I.K. povezan sa organizovanim kriminalom. S obzirom naranije slične slučajeve, postojala je izvjesna vjerovatnoća da nepoznati organizator napada na I.K. 28. januara može nešto s lično da ponoviu Hanoveru naveli su iz njemačke vlade”, naglasili su oni.
Vlada je obavijestila poslanike da je policija države Donja Saksonija 8. februara ove godine obavijestila saveznu policiju da može postojati veza između I. K. i mafijaških klanova u Crnoj Gori.
“Pomenuto lice ušlo je u Njemačku koristeći svoj crnogorski pasoš, a rutinsko poređenje podataka u sistemima traženim od policije u okviru zakonskih propisa obavljeno je bez vanrednih rezultata. Koliko je poznato saveznoj vladi, I.K. više nije u Saveznoj Republici Njemačkoj. Uz obavještenje iz Hanovera, on je protjeran 19. februara 2020. godine. Državu je napustio 21. februara 2020. godine. On nije podnio zahtjev za azil istakli su iz njemačke vlade”, kažu oni.
Saopštili su da su troškovi obezbjeđenja bolnice u kojoj je boravio ranjeni crnogorski državljanin i njegovog liječenja iznosili oko milion eura, uz napomenu da je to preliminarna procjena.
Iz njemačke vlade tvrde da ne mogu dati konkretan odgovor na poslanička pitanja o vladinim saznanjima vezano za djelovanje kriminalnih klanova iz Kotora.
“Informacije kroz odgovor na takva pitanja omogućavale bi da se donesu zaključci o procjeni obavještajnih podataka za oblasti koje su u fokusu. Objavljivanje ovih podataka može uticati na zadatak saveznih vlasti i negativno uticati na interese Savezne Republike Njemačke. Zato odgovor sa stepenom tajnosti navodimo kao poseban prilog koji nije namijenjen objavljivanju naglašeno je uodgovorima”, rekli su iz njemačke Vlade.
Poslanike su obavijestili i da nemaju informacije da li se sumnjivi kriminalci iz inostranstva liječe u drugim bol nicama u Njemačkoj, te daovaj slučaj nije bio predmet bilateralne diskusije između Crne Gore i Njemačke. M.V. zabrana ulaska do 2025. godine.
Kako se navodi u odgovorima njemačke vlade, dana 19. februara 2020, glavni grad države Hanover izdao je licu I.K. nalog za protjerivanje, kao i zabranu ulaska i boravka, sa petogodišnjom zabranom ponovnog ulaska i prijetnjom deportacijom.
Zabrana ponovnog ulaska, prematrenutnim saznanjima savezne vlade, završiće se 21. februara 2025. godine. Grad Hannover takođe je zabranio ulazak I.K. do 21. februara 2025.godine piše u vladinom odgovoru na pitanje poslanika Bundestaga.
Komentari