Žena na snimku je u crvenoj haljini, a nalazi se na zadnjem sjedištu sa muškarcem.Video je postao viralan na društvenim mrežama, a navodno je snimljen u jednoj od najprometnijih ulica u Tel Avivu. UN su saopštile da su otvorile istragu o ovom incidentu i da se radi na identifikovanju osoba sa snimka.Vjeruje se da se radi o zaposlenima u mirovnoj misiji UN u Izraelu.
Stefan Dižarik, portparol Antonija Gutereša, generalnog sekretara UN, opisao je ponašanje na snimku kao „užasno".
Takvo ponašanje je „suprotno svemu za šta se zalažemo i protiv čega se borimo", rekao je on za BBC.
Upitan da li je odnos na snimku bio dobrovoljan ili za novac, predstavnik UN je kazao da će to utvrditi istraga.
UN ima strogu politiku kada je riječ o neprimjerenom seksualnom ponašanju zaposlenih.
Osoblju prijete ozbiljne kazne ako se utvrdi kršenje pravila. Jedna od kazni je i trajna zabrana zaposlenje u organizaciji, ali je na zemlji u kojoj su počinjeni krivično djelo ili prekršaj da povuče pravne poteze, navodi BBC.
UN se dugo nalaze na udaru kritika javnosti i medija zbog optužbi za neprimjereno ponašanje osoblja u različitim zemljama.
Generalni sekretar Gutereš više puta je istakao da se zalaže za politiku nulte tolerancije.
„Šokirani smo i duboko potreseni onim što vidimo na snimku", izjavo je Dizarik.
On je rekao da istraga koju vodi Kancelarija UN za interni nadzor „napreduje veoma brzo".
Dizarik je rekao da je lokacija na kojoj se odigrao incident poznata i da su blizu identifikacije individue koje se vide na snimku.
Na osnovu zgrada koje se vide u snimku, djeluje da je video zapis napravljen u Hajarkon ulici, prometnoj ulici paralelnoj sa promenadom.
„Očekujemo da proces bude brzo gotov i da se preduzmu odgovarajuće mjere", dodao je Dizarik.
On je takođe izjavio da su pojedinci uključeni u incidenti verovatno članovi Organizacije Ujedinjenih nacija za primirje (UNTSO), koja djeluje u ovoj oblasti od 1948. godine.
Heder Bar, ko-direktorka divizije za prava žena agencije Hjuman Rajts Voč izjavila je da „nije iznenađenja" snimkom iz Izraela.
Gospođa Bar, koja je radila pri Ujedinjenim nacijama u Burundi i Avganistanu kaže da je „dobro što se slučaj istražuje", ali je dodala da UN „ima mnogo veće probleme od ovog snimka".
„Tiče se problema o optužbama za seksualne napade i zlostavljanje koje je počinilo osoblje UN", izjavila je Bar.
Tokom 2019. godine, zabilježeno 175 optužbi za seksualno zlostavljanje protiv osoblja UN, navodi se u izvještaju. Od svih tih optužbi, 16 je potvrđeno, 15 neutemeljeno, a ostale se još uvijek istažuju.
Komentari