USB memorija odnosno prenosna memorija već je godinama neizostavan dio računarske opreme. Gotovo da je u potpunosti zamijenila CD-ove i DVD-ove, što zbog svog kapaciteta, što zbog veličine, a dijelom je tu odgovorna i činjenica da ga je puno jednostavnije koristiti.
U većini slučajeva primjena je jednostavna. Gurnete USB memoriju u USB utor na računaru i spremni ste za rad.
Kad je potrebno izvući USB memoriju iz računara može doći do problema.
Od samog početka upozoravalo se korisnike da ne izvlače USB prije no što ga otspoje softverski u Windowsima odnosno na Macu.
Naglo izvlačenje može ne samo naštetiti dokumentima na USB-u, već može doći i do problema na samom računaru.
Ali koliko god se korisnici trudili prvo otspojiti USB u operativnom sistemu i potom ga fizički ukloniti, u pojedinim slučajevima može doći do problema.
Neko ga još koristi
Windowsi su poznati po tome da korisnike s vremena na vrijeme, prilikom otspajanja USB-a, obavijeste o tome da neka aplikacija još uvijek koristi taj USB.
Međutim, ne žele otkriti koja je aplikacija u pitanju niti koliko će dugo to trajati.
Nestrpljiviji korisnici jednostavno će izvući USB iz računala i nadati se najboljem.
Oni kojima su podaci na USB-u veoma bitni ipak će ići korak po korak.
Jedan od načina je ugasiti aplikaciju koja još uvijek koristi USB. Trebalo bi ugasiti sve prozore u kojima je otvoren Windows Explorer i sve aplikacije koje su korišćene za dotične dokumente koji su na USB-u.
Ukoliko Windowsi ni nakon toga ne puštaju USB, možete pokušati prevariti same Windowse odlogovanjem i ponovnim ulogovanjem u račun.
To je brz i jednostavan način da prekinete procese koji eventualno još rade na vašem USB-u.
Ako ni to ne pomaže, potrebno je preduzeti drastične mjere i ugasiti računar. Ne pomaže ni restartovanje ni hibernacija? Jednostavno ugasite računar i potom izvucite USB iz utora.
(Izvor: Cafe.ba)