Arheolozi iz Centra za arheološka istraživanja Jugoistočne Evrope Univerziteta u Varšavi (NOVAE) i Centra za konzervaciju i arheologiju Crne Gore već 13 godina istražuju, a kao što vidite, Carine nisu zaštićene niti su ostaci konzervirani, niti se sve ovo predstavlja na odgovarajući način stručnoj i laičkoj javnosti, turistima, što je šteta, kazao je Vušurović.
Ovo je prvi korak ka izradi projekta konzervacije i prezentacije lokaliteta Carine. To je redovna praksa Odjeljenja za zaštitu nepokretnih kulturnih dobara.
- Tek kada budemo imali projekat ići ćemo dalje u proceduru - razgovori sa vlasnicima, sa ministarstvima kulture i turizma, vjerovatno će se na toj relaciji zatvoriti finansijska konstrukcija za realizaciju projekta - kazao je Vušurović. Arheolozi su radove počeli 15. juna, raščistili su teren zarastao u korov i grmlje, učinili vidljivim gabarite i granice lokaliteta, koji se prostire u dužini od 400 metara prateći korito rijeke Spile, do magistrale i hotela „Teuta”, ivicom lokalnog puta ka OŠ „Veljko Drobnjaković”, ali je istraživanje prošireno i na tvrđavu Gradina, 208 metra iznad Carina. Gradina se istražuje kao dio urbanog kompleksa drevnog Riziniuma, o kome svjedoče i kiklopski zid i novac kralja Balajosa, a pretpostavlja se da je u centru utvrđenja bio hram boga Medaura.
- U III vijeku prije naše ere ovo je bio najvažniji centar u cijeloj Boki Kotorskoj, prestonica kraljevstva Ilira, ovdje je bila Teuta i centralna tačka u ratu Ilira i Rimljana, o čemu govore svi antički izvori. Tvrđava Gradina bila je strateški značajna, odatle se vidi cijela Boka, Jadransko more, a ovdje su bili ilirski pirati koji su osmatrali neprijateljske snage. Debeli, kiklopski zidovi, ukazuju na to da je grad po urbanističkoj konstrukciji tipično grčki, ali su ovdje živjeli Iliri - oni su pričali na grčkom, poznavali su antičku grčku kulturu. Postojao je donji grad, kao Atina, i gornji grad – Akropolis. Od donjeg do gornjeg grada vodio je put, i sada se vide serpentine (zarasle u korov) iza zgrade škole. To je drevna putanja do druge male tvrđave, u čijem je centru bilo svetilište lokalnog ilirskog božanstva – Medaura. Površina te odbrambene stijene gornjeg utvrđenja pruža se na oko jedan hektar, ali sam centar je na 350 kvadrata, u čijoj najvišoj tački mislimo da je bilo svetilište Medaura - kaže dr Pjotr Diček. Namjera arheologa je da naprave snimak lokaliteta iz aviona, zbog čega čiste vegetaciju.
- Teško se kopa na Gradini zbog visine, ima više perioda građenja - turska, austrougarska, italijanska gradnja... Te konstrukcije moramo skinuti da bismo krenuli u dublje slojeve antičkog perioda. Sad smo još u turskom periodu, do kraja sedmice naći ćemo ilirske i rimske slojeve, kopaćemo do dubine od 1,20 metara. Slutimo da je tamo bio hram boga Medaura, a funkcije drugih prostorija su nepoznate, kaže mr Janoš Reclaf, zamjenik direktora varšavskog Centra. Radovi će se obavljati do 15. jula, ali će im za obradu materijala i završetak dokumentacije biti potrebno još sedam dana, tako da Poljaci ostaju svake godine u Crnoj Gori po mjesec i po dana.
Nakon lokaliteta „Carine 6”, koji je ranije istražen i zatrpan (pored magistralnog puta), istraživanja su nastavljena na lokalitetu „Carine 7”, gdje su otkrivene privatne kuće, prodavnice, radionice, kovnica novca. Taj dio je već završen, ali se mora ići dublje. Međutim, zbog vode koja dolazi iz mora, ne može se kopati. Nije moguće istražiti cio urbani kompleks zbog toga što se tu nalazi moderna arhitektura, hotel, privatne kuće. Planiramo da „Carine7” završimo iduće godine i da znamo kako izgleda jedan kvart ovog grada. Svi eksponati koji su do sada pronađeni, među njima i oko 10 hiljada novčića kralja Balajosa iz III v.p.n.e prošli su stručnu analizu na varšavskom Univerzitetu i vraćeni su u Crnu Goru - kaže Reclaf.
Vilma Kovačević, koja rukovodi istraživanjem, dodaje da glavna iskopavanja tek predstoje iduće godine, s obzirom da se centar drevnog grada nalazio uz brdo sa lijeve strane lokaliteta, u neistraženom dijelu, koji je obrastao vegetacijom i djelimično načet gradnjom.
(Izvor:Dan)