"Ne mali broj puta smo sa konferencija za štampu čuli da se zaključavanjem u kuće i stanove neće postići ništa, jer ćemo jednom morati izaći i opet se suočiti sa virusom. Mi u SDP-u podržavamo takav pristup", naveo je Striković i dodao da ne razumije zašto su i pored takvih poznanica članovi NKT-a posegli za restriktivnim mjerama i obustavili rad ugostiteljskih objekata na sjeveru države.
Striković je pitao zašto bašte nisu ostale otvorene, i zašto javnost nije upoznata sa klasterom pozitivnih osoba iz bašti ugostiteljskih objekata.
Poručio je da se širenje virusa jedino može spriječiti poštovanjem distance i nošenjem maski, i da ukoliko građani ne poštuju te mjere "nikakve ih mjere NKT-a ne mogu spasiti".
"Džaba zatvarate ugostiteljske objekte. Ako građani ne poštuju preporuke mogu se inficirati bilo gdje, u prodavnici, na poslu, na ulici itd. A ako poštuju preporuke onda se neće inficirati ni na tim mjestima, ali ni u baštama ugostiteljskih objekata. Govorite o otvaranju i ekonomiji. Je li i sjever Crne Gore dio ove ekonomije? Mora li i na sjeveru da se živi i radi? Građani Bijelog Polja, Berana, Pljevalja, Gusinja, Petnjice, Andrijevice i Rožaja, mogu svoj novac trošiti na primorju i u PG, samo ne u svom gradu. Ne postoje logički ni medicinski, a naročito ne humanistički.i ekonomski razlozi za to. Situacija je takva da je rizik sličan u cijeloj državi, ali samo sa građanima sjevera eksperimentišete, dok u preostalim gradovima ne predlažete takve mjere. Uz ovakav odnos koji pokazujete, prezentuje se opravdanim stav da ih tretirate kao građane drugog reda?", istakao je Striković.
Upitao se od čega preživjeti ugostitelji i zaposleni u tim objektima?
"Jasno je da virus neće nestati, da se moramo suočiti sa njim i da ovako samo odlažete neizbježno. Svaki građanin je odgovoran da sačuva sebe i sve oko sebe. Uz mjere fizičke distance i nošenje maske dostići ćemo najmanji mogući nivo rizika, ali nikad nećemo biti bez rizika", dodao je Striković i apelovao na NKT da objasne šta žele da postignu mjerama u kojima su zatvorili čitav sjever države.
"Jedini logičan odgovor je da želite da smanjite opterećenje zdravstvenog sistema. Zar samo ovoliko opterećenje možemo podnijeti? Trenutno je u svim bolnicama 80 ljudi, a bolnički kapaciteti su višestruko veći od trenutnog opterećenja. Naravno da ne treba testirati granice održivosti sistema, ali ne smijemo prestati sa životom. Zato, zahtijevamo da se ukine mjera zabrane rada ugostiteljskih objekata na sjeveru države, bar kada su otvorene bašte u pitanju, kao i to da se dozvoli muzičarima da zarade svoje honorare na primorju, uz samo specijalna ograničenja koja nesumnjivo imaju epidemiološko opravdanje", zaključio je potpredsjednik SPD-a, i dodao da će korona još dugo trajati, a život niti treba niti će čekati.
Komentari