Pozivajući se na neimenovani diplomatski izvor, Rojters javlja da je za grupu "štedljivih" zemalja limit pomoći 350 milijardi eura, a za ostale 400 milijardi, uključujući Njemačku i Francusku.
EU lideri na samitu u Briselu razgovaraju o paketu vrijednom 1.824 milijarde eura, koji obuhvata višegodišnji zajednički budžet (1.074 milijarde eura) i fond za oporavavk (750 milijardi eura).
Do sada dogovor nije postignut niti oko same veličine paketa, ali ni oko odnosa bespovratne pomoći i zajmova na koje zemlje članice mogu da računaju iz fonda za oporavak kao ni oko uslova za upravljanje novcem.
Grupa tzv. "štedljivijih zemlja" - Holandija, Austrija, Danska, Švedska i Finska, zalažu se za što manje grantova, ali i strožije uslove raspodjele sredstava iz fonda.
Sa druge strane su Italija, Španija, Portugal, podržane Njemačkom i Francuskom, koje insistiraju na većoj finansijskoj pomoći za obnovu od posledica krize COVID19.
Njemačka i Francuska zalažu se da se zemljama članicama kroz fond za oporavak na raspolaganje stavi 400 milijardi eura, dok se tzv "štedljive zemlje" ne slažu sa brojkom koja ide preko 375 miljardi eura.
Poslednji predlog
Predlog koji je trenutno na stolu je predlog predsjednika Evropske komisije Šarla Mišela i on iznosi 450 milijardi eura grantova i 300 milijardi eura u pozajmicama.
Ocjenjuje se i da se pored pitanja novaca među "štedljivim državama" i njemačko-francuskom koalicijom vodi borba za političku prevlast kada je u pitanju čiji će predlog biti podržan.
Ukoliko evropski lideri večeras odluče da nastave razgovore sjutra, samit će ući u četvrti dan. Poslednji put jedan evropski samit trajao je četiri dana prije 20 godina, a bio je održan u Nici u Francuskoj.
Komentari