Kako je istakao na planu međunarodne policijske saradnje u oblasti borbe protiv krijumčarenja droga sprovedeno je 15 kriminalističkih istraživanja, od kojih je 13 međunarodnog karaktera u saradnji sa partnerskim službama i Specijalnim državnim tužilaštvom.
"Učestvovali smo u šest policijskih akcija na međunarodnom nivou, koje su rezultirale zaplijenama oko 10 tona opojne droge van teritorije Crne Gore, od čega oko osam tona kokaina", kazao je Veljović.
Na poziv partnerskih službi, prikriveni isljednici crnogorske policije su bili angažovani u inostranstvu i uspješno realizovali više tajnih operacija u borbi protiv ekstremnog terorizma, međunarodne trgovine opojnim drogama i trgovine ljudima.
"Sa sigurnošću konstatujem da je formiranjem Operativnog tima za borbu protiv trgovine ljudima ojačana policijsko – tužilačka saradnja i napravljen je važan napredak u ovoj oblasti.Uprava policija je postigla značajan napredak što je prepoznato u Izvještaju o trgovini ljudima koji potpisuje američki Stejt Department i u nezvaničnom radnom dokumentu Evropske komisije.Kao što je javnosti već poznato, otkrivanjem mreže trgovine ljudima sa Tajvana, crnogorska policija je prekinula do sada najveći lanac trgovine ljudima na ovim prostorima što je dovelo do hapšenja 93 osobe", podsjetio je Veljović.
Veljović, foto:UP
Borba protiv krijumčarenja i nedozvoljene trgovine cigaretama se sprovodila u prethodnih godinu dana kako je istakao, kroz dva kriminalistička istraživanja i jedan obavještajni projekat u saradnji sa Specijalnim državnom tužilaštvom i osnovnim tužilaštvima. Policija je u ovom periodu zaplijenila oko milion i po paklica cigareta, saopštio je direktor policiej na godišnjoj konferenciji za medije.
Sprovedena su kako je istakao i značajna kriminalistička istraživanja na otkrivanju poreskih utaja i nezakonitosti prilikom prikazivanja i plaćanja poreskih obaveza prema državi.
"Policijsko – tužilčke aktivnosti rezultirale su krivičnim gonjenjem 324 fizičkih i 116 pravnih lica pred nadležnim tužilštvima a utvrđeno je da je njihovim nezakonitim radnjama nastala šteta od preko 15 miliona eura po budžet Crne Gore.
Policija je u javnom sektoru otkrila 29 slučajeva korupcije za šta krivično odgovara 35 osoba, dok je u privatnom sektoru otkriveno 28 ovih slučajeva. Osim toga, Specijalnom državnom tužilaštvu procesurana su 53 fizička i 15 pravnih lica koja se terete da su koruptivnim djelima na organizovan način pričinila štetu od oko osam miliona eura.
Naša finansijsko obavještajna jedinica je snagom svojih kapaciteta spriječila pranje novca u iznosu od oko 10 milion eura", saopštio je Veljović.
Djelovanje policijskog modela finasijsko obavještajne jedinice prema njegovim riječima, već za prvih godinu danu od pune operativnosti opravdao je svoje postojanje, što je odraz veće fokusiranosti i povećanih kapaciteta.
"Finansijsko obavještajna jedinica je ispunila sve zahtjeve i kompleksne procedure te aplicirala za ponovno članstvo u Egmont grupi. Izražavam uvjerenje i očekivanje da će se to u bliskoj budućnosti i ostvariti", naveo je direktor policije.
Istakao je da je Crnu Goru otpočeo važan proces priprema za preuzimanje obezbjeđenja spoljne granice Evropske unije.
"Otpočela je implementacija sporazuma između Crne Gore i Evropske agencije za grančnu i obalsku stražu (Frontexa) koji Crnoj Gori donosi korist posebno na planu borbe protiv prekograničnog kriminala.
U drugoj polovini 2019. godine zabilježen je trend rasta kretanja migranata, pa je fokus rada granične policije usmjeren na suzbijanje i kontrolu ilegalnih migracija, a u tom periodu je registrovano 4.786 migranata.
Od početka 2020. godine granična policija je zabilježila pad u kretanju ilegalnih migracija pa je registrovano 1.573 migranata.
Granična policija je, u novnonastalim okolnostima izazvanim pandemijom koronavirusa, odigrala veoma važnu ulogu i podnijela najveći teret u zaštiti stanovništva od importacije virusa u našu zemlju", saopštio je Veljović.
Bezbjednost štićenih ličnosti i objekata osigurava se kako je kazao po najvećim svjetskim standardima zahvaljujući posvećenom radu profesionalnog tima ljudi koji ovaj posao u kontinuitetu obavljaju na veoma kvalitetatan način.
"Specijalizovani za najsloženije i visokotaktičke operacije pripadnici Sektora specijalne policije su u proteklih godinu dana pružili 1.456 asistencija različitim organizacionim cjelinama Uprave policije kao i drugim organima i organizacijama, gdje su iskazali sposobnost, profesionalnu predanost i hrabrost.
Moram istaći da ostvareni rezulatati ne bi u ovoj mjeri bili mogući da operativni sastav nema logističku podršku kroz tehničke, finasijske, kadrovske, pravne i druge stručne službe, koje su nesumnjivo važan dio policije koji igra značajnu ulogu u sistemu.
U redovima crnogorske policije imamo i ljude koji posvećenim i stručnim radom forenzička ispitivanja stavljaju u ravan renomiranih međunarodnih forenzičkih nalaza što dodatno ohrabruje u obezbjeđivanju dokaza za rasvjetljavanje najtežih krivičnih djela.
Ojačana odgovornost centara i odjeljenja bezbjednosti je donijela konkretnije i kvalitetnije rezultate, te ovom prilikom odajem priznanje pripadnicima ovih organizacionih jedinica."
Trend dobrih rezultata se nastavlja
"Građani to prepoznaju što potvrđuju i dosadašnja istraživanja javnog mijenja koja našu policiju visoko kotira u kontekstu iskazanog povjerenja.
Porast povjerenja građana u rad policije je još jedna potvrda da smo na dobrom putu koji nas obavezuje da nastavimo sa uspješnom borbom protiv svih izazova sa kojima se naše društvo suočava", kaže Veljović.
Komentari