Njemačka: Polovina pacijenata koja je bila priključena na respirator preminula
Ilustracija

Njemačka: Polovina pacijenata koja je bila priključena na respirator preminula

Jedan od pet pacijenata koji su bili hospitalizovani u Njemačkoj zbog koronavirusa podlijegao je bolesti, a stopa smrtnosti narasla je na 53 odsto za one koji su dospjeli na respirator, pokazalo je istraživanje u srijedu.

Podatke od ukupno 10.000 pacijenata koji su boravili u 930 njemačkih bolnica između 26. februara i 19. aprila analizirala je njemačko interdisciplinarno udruženje za intenzivnu njegu i hitnu medicinu, Tehnički univerzitet u Berlinu i podružnica zdravstvene osiguravajuće grupe AOK, WIdO.

Hospitalizovani muški pacijenti imali su veću stopu smrtnosti od žena, s 25 u odnosu na 19 posto, prenosi Hina.

Stariji pacijenti bili su znatno ranjiviji te je 27 posto pacijenata u 70-ima umrlo, a 38 posto onih iznad 80 godina nije se uspjelo oporaviti.

"Visoke stope smrtnosti očigledno pokazuju da je relativno velik broj pacijenata s vrlo ozbiljnim tokom bolesti liječen u bolnicama", rekao je Juergen Klauber, direktor WIdO-a.

"Takav ozbiljan tok bolesti uglavnom je pogađao starije ljude i ljude čije je zdravlje već kompromitovano, no takođe se pojavljivao i kod mlađih pacijenata", upozorio je, apelujući na ljude da preduzmu mjere opreza kako bi se spriječile nove zaraze.

Od 10.021 pacijenata, njih 1.727 ih je stavljeno na respirator. I dok su muškarci dvostruko češće stavljani na respirator, smrtnost je bila slično raspoređena među polovima, donosi istraživanje.

Vrijeme u bolnici

Pacijenti su boravili u bolnicama u prosjeku 14 dana, s tim da su oni koji nijesu bili na respiratoru u bolnici boravili u prosjeku 12 dana, dok su oni kojima je bila potrebna pomoć s disanjem boravili i do 25 dana.

Reinhard Busse, profesor zdravstvenog menadžmenta na Tehničkom univerzitetu u Berlinu, naglasio je da u prosjeku 100 hospitalizovanih pacijenata provede na respiratoru ukupno 240 dana.

Ovo su važne brojke za pripremu za novi talas pandemije. Međutim, ne predviđamo da će biti ikakvih problema s normalnim bolničkim krevetima, čak i s visokim brojem zaraženih, dodao je.

Zahvaljujući decentraliziranom zdravstvenom sistemu, Njemačka je bila u mogućnosti značajno da poveća svoje kapacitete kako bi liječila pacijente oboljele od COVID-a 19, izbjegavajući scenarije poput onog u Italiji gdje su neke bolnice bile pretrpane iznenadnim porastom slučajeva.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.