Ministar finansija Džoš Frajdenberg smatra da taj potez ide u korist australijskim medijima.
"Moramo da obezbijedimo bolju konkurenciju, bolju zaštitu potrošača i održivo medijsko okruženje", ističe on.
Taj potez australijskih vlasti uslijedio je nakon što su ovi tehnološki divovi počeli da se brane od strožih medijskih i poslovnih regulativa u svijetu i dan nakon što su američki poslanici na kongresnom saslušanju napali Gugl i Fejsbuk zbog "zloupotrebe tržišne moći".
Nakon ispitivanja tržišta medija i snage ovih američkih medijskih platformi, australijska Vlada zatražila je od Fejsbuka i Gugla da sa medijskim kućama usaglase sporazum o korišćenju njihovog sadržaja.
Pregovori nisu urodili plodom, pa zvanična Kanbera najavljuje da će, ako se dogovor ne postigne na arbitraži u roku od 45 dana, australijska agencija za komunikaciju i medije u ime Vlade da donese zakonske obaveze.
U proteklih 10 godina ugašeno je oko 3.000 novinarskih radnih mjesta u Australiji.
Gugl, u svoju odbranu, navodi da australijski zahtjev ignoriše "milijarde klikova" koje šalje medijskim kućama svake godine.
"Sve to šalje zabrinjavajuću poruku firmama i investitorima da će australijska Vlada prije da interveniše nego da pusti da tržište samo radi", navodi Mel Silva, izvršni direktor Gugla za Australiju i Novi Zeland.
Izvor: Srna
Komentari