Prema riječima Džordža Ketaneha, broj stradalih bi mogao da nastavi da raste.
U Bejrutu dan posle eksplozije koja je raznijela luku još je vidljiv dim.
Ispod ruševina vade se žrtve, a u bolnicama više nema mjesta za sve povrijeđene.
Foto: AP
Prema riječima ministra zdravlja Hasana Hamida, bolnice su prepune povrijeđenih, tako da će hoteli u centru Bejruta primiti pacijente kojima nije potrebna operacija.
Dio grada u kojem se dogodila eksplozija je razoren, a veliki broj zgrada je teško oštećen.
Eksplozija je bila ravna zemljotresu jačine 3,5 stepeni, prema njemačkom geonaučnom centru GFZ, a čuo se i osjetio dalje do Kipra, više od 200 kilometara širom Sredozemlja, prenosi AP.
Snažne signale od eksplozije u Bejrutu detektovale su i stanice Mađunarodnog sistema za nadzora sprovođenja Sporazuma o zabrani nuklearnih testova u Tunisu i Njemačkoj.
Eksplodirao amonijum nitrat
Uskladištenih 2.750 tona amonijum nitrata eksplodiralo je u luci Bejruta, prouzrokujući neviđenu smrt i štetu u glavnom gradu Libana, objavio je premijer Hasan Diab.
"Neprihvatljivo je da se tovar amonijum nitrata, procenjen na 2.750 tona, šest godina nalazi u skladištu, bez ikakvog nadzora", izjavio je na hitnom noćašnjem sastanku Vrhovnog savjeta odbrane.
Jutro nakon eksplozija
Amonijum nitrat je jveštačko đubrivo i takođe komponenta eksploziva.
"Nećemo stati dok ne nađemo osobu odgovornu za to što se dogodilo", obećao je premijer.
Vrhovni savjet odbrane "preporučio je" Vladi da proglasi "vanredno stanje" od dvije sedmice u Bejrutu. Tokom tog perioda, "vrhovna vojna vlast će imati sva ovlašćenja u pitanjima bezbjednosti", navodi se u saopštenju sa sjednice Vrhovnog savjeta odbrane.
Komentari