Proizvođači luksuznih sireva, čija je prodaja orjentisana na turizam, ove godine su u velikom problemu zbog epidemije Kovid-19. Umjesto hotelima i restoranima, tradicionalni crnogorski sir dostavljen je bolnicama, domovima za stare i za djecu, kao i Kliničkom centru. Put do tih ustanova sir je našao preko mjere Ministarstva poljoprivrede, kojom se pomaže crnogorskim proizvođačima.
"Cilj ovih mjera koje pokriva program intervencije na tržištu jeste da se reaguje kada dođe do destabilizacije tržišta u smislu pojave viškova, ugrožavanja dohotka poljoprivrednih proizvođača, opstanka proizvodnje u sektoru mljekarstva uspjeli da održimo prizvodnju i stabilnost rada u mljekarama, da su zadržana radna mjesta, možemo da kažemo da, bez obzira na ove teške okolnosti koje su nas snašle, da su nas koliko toliko ovim mjerama i aktivnostima, uspjeli da održimo koliko toliko proizvodnju stabilnom", kazala je načelnica Odjeljenja za ekonomske analize u Ministarstvu poljoprivrede Kristina Lapčević.
Proizvođači kažu da je ova pomoć Ministarstva stigla u pravo vrijeme.
"Ministarstvo nam je izašlo u susret, prije neki dan je bila akcija da bi se oslobodili viška proizvoda, oni su organizovali neke donacije za javne ustanove, bolnice domove starih u tom dijelu su nam pomogli. Oko tonu i po sira smo dali ustanovama znači nam u dijelu što smo dobili u prostoru, malo smo rasteretili komore i oni će tu robu da plate", kazao je vlasnik sirare Vlado Vukotić.
"U ova zadnja četiri mjeseca smo imali velike probleme, veliku količinu sira, zahvaljujući Ministarstvu poljoprivrede što nam je našla neku prodaju, mi smo to nešto prodali", kazao je vlasnik sirare Vladimir Vulaš.
"Prošle godine u sezoni samo jednom hotelu prodali oko 300 kilograma sira. Ove godine samo jednom hotelu 4 kilograma sira do sad za čitavu sezonu i etno selu tri puta po 10 kilograma", kazala je radnica sirare rada Vulaš.
"Ministarstvo poljoprivrede subvencioniše određene količine proizvoda kako bismo smanjili zalihe na našim magacinima. Radi se o količinama od dvije hiljade kilograma kozijih i kravljih sireva, kao i o mlijeku oko hiljadu i po jedinica", kazao je vlasnik sirare Nebojša Stanković.
"Za ovu mjeru je opredijeljeno 3 miliona eura, do sada smo oko 360 hiljada potrošili iz tog Fonda za ove namjene, trenutno sprovodimo nekoliko mjera, računamo da u narednih desetak dana će biti za ovu mjeru potrošeno", dopdala je Lapčević.
U Ministarstvu poljoprivrede kažu da će pratiti situaciju i nastaviti da pomažu proizvođačima u najugroženijim sektorima poljoprivrede dok god to bude potrebno.
Komentari