"Molim da se svi uzdrže od okupljanja i da se kafići i restorani ne pretvaraju u noćne klubove. Infekcija se održava, stalno imamo jedan nivo koji se širi, za sada u populaciji mlađih ljudi, ali svako širenje ka starijoj populaciji proizvešće teža obolijevanja i smrt, a to niko ne želi u Crnoj Gori. Preveliki broj druženja i ne vođenje računa o fizičkoj distanci stvara uslove da epidemija raste i održava se", istakao je Mugoša.
Doktor Sreten Kavarić ispred KCCG, kazao je da je u bolnicama u Crnoj Gori hospitalizovano 129 pacijenata pozitivnih na koronavirus.
" U KCCG je 19 pacijenata, 4 su na odjeljenju intezivne njege i svi su životno ugroženi. U barskoj bolnici je hospitalizovano 19 pacijenata, od čega 6 ima težu kliničku sliku. U Opštoj bolnici Berane 36 pacijenata je na liječenju od kovida 19, a 6 ima tešku kliničku sliku. U Nikšiću je na liječenju 39 pacijenata 3 sa teškom slikom, u Brezoviku 7 i svi su stabilni. U Kodri su dva stabilna pacijenta, u pljevaljskoj bolnici 7 pacijenata i u stacionaru Rožaje nema hospitalizovanih", kazao je Kavarić.
Istakao je da pacijenti koji su životno ugroženi, osim jednog nisu na respiratoru iako imaju tešku kliničku sliku.
Broj pozitivnih zdravstvenih radnika je 53 i 7 nemedicinskih radnika, dok je u samoizolaciji 20.
Mugoša je posjanio da ukoliko neko treba za jedan dan da obavi posao u Srbiji i da se vrati, moraće da ide ili u samoizolciju ili da ima PCR test koji je negativan, ili test da je preležana bolest po ulasku u Crnu Goru.
On je pojasnio da PCR test govori da li imate virus u brisu nosa i grla , dok ELISA pokazuje da li su se stvorila antitijela.
Ponovio je da se rad u IJZ povećao za deset puta.
"U Crnoj Gori svi hoće da se testiraju. Imamo veliko testiranje, koje daju samo bogate zemlje. Pokušavamo da nađemo sve inficirane, to i košta, ali država je obezbjeđivala koliko je trebalo", kazao je Mugoša.
Istakao je da IJZ nikada neće uzimati novac za PCR testiranje, već da to obuhvata zdravstveno osiguranje.
"Postoje prioriteti, naravno, ali to jedna javna ustanova ne može dopustiti", naveo je Mugoša i dodao da u regionu jedino možda Slovenija radi sličan broj PCR testova kao Crna Gora.
U Evropi se kako je kazao pokazuje da su svadbe zarište infekcije.
"To je kontrolisano, i moramo se još više potruditi. Opterećenje će dolaskom gostiju rasti, kao i organizacijom događaja u kojima se ne može kontrolisati distanca, količina izbačenih kapljica, i to je jednostavno veliki rizik. Vidjećemo za 10-15 dana šta će se dešavati, ali me iskreno strah", rekao je Mugoša.
Naglasio je da nije dobro neadekvatno i nekontrolisano okupljanje, bilo koje vrste.
"Zato su zabranjene i sahrane i svadbe. Ne zato što to neko voli, već zato što to epidemiološki trenutak to iziskuje", kazao je Mugoša.
Komentari