Dr Timbia je viši savjetnik Nacionalnog univerziteta u Singapuru i predsjednik Međunarodnog društva za zarazne bolesti sa sjedištem u SAD kaže da je mutacija D614G otkrivena i u Singapuru.
Doktor je rekao da postoje dokazi prema kojima se širenje mutacije D614G u Evropi poklopilo sa padom stope smrtnosti, što bi, po njegovom mišljenju moglo ukazati na to da je ona manje smrtonosna.
On dodaje da mutacija vjerovatno neće uticati na djelotvornost potencijalne vakcine, uprkos suprotnim upozorenjima nekih zdravstvenih stručnjaka.
"Možda je dobra stvar da je virus zarazniji, ali je istovemeno manje smrtonosan", rekao je dr Timbia za Rojters uz objašnjenje da većina virusa obično postaje manje virulentna nakon mutacije, prenosi Hina.
"U "interesu" virusa je da zarazi što više ljudi, ali ne i da ih ubije, jer virus zavisi od svog "domaćina" na čije ćelije se pričvršćuje. S obzirom na to da sami nemaju ćelijske djelove, u potpunosti zavise od mehanizma stvaranja energije i bjelančevina ćelija domaćina", rekao je doktor.
Naučnici su mutaciju otkrili još u februaru, kada je, po podacima Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) kružila Evropom i Amerikom. SZO je izvijestila i da nema dokaza da je mutacija rezultirala težim oblikom bolesti.
Malezijski glavni direktor za zdravstvo Nor Hišam Abdulah pozvao je na veći oprez, jer su vlasti otkrile dva žarišta sa mutacijom koronavirusa D614G.
Nor Hišam je rekao da smatra da je novootkriveni soj 10 puta zarazniji i da vakcine na kojima se trenutno radi možda neće biti djelotvorne protiv te mutacije, ali dr Timbia tvrdi da takve mutacije najčešće ne mijenjaju virus u dovoljnoj mjeri da bi potencijalne vakcine u njihovom slučaju bile manje djelotvorne.
Komentari