Galaksija predstavlja nevjerovatno prostranstvo sa kolekcijom desetina ili stotina milijardi samogravitirajućih zvijezda, gasnih oblaka dovljno masivnih da stvore milijarde novih zvijezda a sve ovo se prostire na 100.000 svjetlosnih godina.
Galaksije su same po sebi nevjerovatne, skoro nepojmive, strukture. Međutim, kada saznate da one mogu da se nagnu u stranu i fizički se sudare sa istim takvim monstrumom, zaista je teško u potpunosti pojmiti grandioznost takvog čina.
A ipak, ti sudari se dešavaju, i to često. A kada se to desi, rezultat može biti nešto preplepo.
Ovo je ESO 1327-2041, par galaksija koje se sudaraju na udaljenosti od 240 miliona svjetlosnih godina od Zemlje snimljene objektivom Habl teleskopa.
Jedna galaksija je oblika sočiva dok je druga spiralnog oblika, ili su barem bile tih oblika.
U nekom trenutku, prije nekoliko miliona godina, dvije galaksije su se prvo mimoišle, kružile jedna oko druge i onda se sudarile.
Kada se galaksije sudare, čudne stvari se dešavaju. Kako se približavaju jedna drugoj, djelovanje gravitacije ih može promijeniti ili izdužiti, a ogromni snopovi zvijezda mogu biti izvučeni ili izbačeni iz njih.
Zahvaljujući pažnji naučnika koji su posmatrali snimak koji je načinio Habl, sada imamo priliku da uživamo u ovom veličanstvenom događaju koji je vrlo lako mogao da prođe neprimećen pošto su istraživači na tom snimku tražili nešto sasvim drugo a za sudar u daljini se mislilo da je u pitanju samo još jedna galaksija.
(Izvor: B92)