I dok u pojedinim državama Evrope za šetnju bez maske mogu da vas kazne novčano u iznosu od 20 do nekoliko stotina eura, u Indoneziji biste bili prinuđeni da svoj javašluk "izmirite" na drugačiji način.
Naime, kako ni udarac po džepu nije civilizovao građane i natjerao ih da nose zaštitnu opremu policajci su krenuli da primjenjuju novi sistem prinude - javnu blamažu.
Tako je prije nekoliko dana momak koji je prošao kontrolni punkt, a da nije imao masku morao da radi sklekove naočigled policajca, prenosi Telegraf.rs
Nisu oni jedini koji sprovode "čudne mjere".
Na Tajlandu je jedan momak morao da urla pjevajući himnu nasred ulice. Na Javi su one koji ne poštuju mjere primoravali da idu na sahrane žrtava korona virusa, kako bi se opametili.
Bilo je i slučajeva kada su građani morali da čiste javne površine noseći narandžasti prsluk na kom je ispisano "Prekršio sam mjere zdravstvenih zvaničnika".
Za sve one koji misle da je ovo surov način kažnjavanja, trebalo bi da istraže šta se događa u Gani. Tamo građani mogu da dobiju i do 10 godina zatvora zbog nepoštovanja mjera i da plate novčanu kaznu u iznosu o 8.800 eura ukoliko ih uhvate bez maske.
Na Tajlandu je jedna porodica iz Švajcarske osuđena na dva mjeseca zatvora jer su večerali u dvorištu kada je počeo policijski čas. Njih je policija uhvatila kako jedu supu u dvorištu 20 minuta nakon što je policijski čas počeo i odmah su ih priveli.
Vlasnik jednog restorana u Maleziji služi petomjesečnu kaznu zatvora jer je ostavio svoj restoran da radi iako je on bio smješten u samoizolaciju zbog korona virusa...
U Singapuru je taksista osuđen na četiri mejseca zatvora jer je u aprilu na Fejsbuku objavio status u kom je napisao da je čuo da će radnje raditi samo dva puta nedjeljno.
Iako je post obrisao poslije 15 minuta, građani su krenuli u paničnu kupovinu, te je osuđen zbog izazivanja panike i širenja lažnih vijesti.
Komentari