Tragična priča
Drama „Prst“ je tragična priča o dvije žene, Zoje i Škurte, koje čekaju povratak sina tj. muža, deset godina nakon njegovog nestanka u ratu. Govoreći o teškom trenutku odlaska i večitom čekanju bližnjeg, autorka scenarija opsuje i težak položaj žene u patrijarhalnoj sredini. Iako je reč o dvjema ženama sa Kosova, priča je univerzalna i može se „smjestiti“ u bilo koje područje sa ovih prostora koje je pretrpjelo pustoš i traume ratova devedesetih godina… Nijesu rijetke situacije, da žene nestalih u ratovima i dalje žive sa muževljevim porodicama, čime je nestalo svako njihovo pravo na sopstveni i privatni život.
Glumica Jasna Đuričić, poslije nastupa u Budvi, nije krila zadovoljstvo zbog dobrih reakcija publike, uprkos muzici kao „ometajućem faktoru“ iz obližnjih lokala.
- Vidim da je publika predstavu pratila sa velikom pažnjom. To je sjajan komad albanske spisateljice Doruntine Baše, koji publika svuda shvata kao univerzalni komad – kazala je Jasna Đuričić.
Emotivne reakcije
Objašnjavajući svoje emotivne reakcije, čak i suze u pojedinim scenama, glumica je kazala.
- To je pitanje misli, do toga se dođe putem misli, da li ću plakati ili ne. Svaka predstava je drugačija. Da ovu predstavu igram sjutra uveče, vjerovatno bih plakala na drugim mjestima. Pozorište je živa stvar i zato je ono zavodljivo i čarobno – naglasila je Đuričić.
Ona je saglasna sa konstatacijom da se žene više emotivno vezuju za predstavu „Prst“, ali i dodala da ova priča o ratu, pogađa i muškarce.
- Viđala sam i muškarce iskreno potresene poslije ove predstave. Tema kojom se Dorontina bavi je iz ženskog ugla i ženski pogled na stvari. U komadu su prikazane dvije žene koje žive same deset godina i one su jedna drugoj sve… Autorka je zabilježila smao jedan dan i to na godišnjicu nestalog sina.
Jasna Đuričić je naglasila da se komad „Prst“ ne bavi politikom već malim čovjekom koji je doveden u tešku situaciju, zbog čega se autorska ekipa bavila mnoštvom važnih detalja za tretiranje teme predstave.
- Prikupili smo puno podataka, o nestalim licima i porodicama koje su ostale bez svojih bližnjih, izučavali smo albansko običajno pravo koje je debelo kao Biblija – objasnila je Đuričić.
Glumica Milica Stefanović, objasnila je simboliku naziva komada „Prst“.
- Dorontina kaže da je to prst kojim se upire u problem…To je simbolika teksta, a ove dvije žene Zoja i Škurta, mogu biti bilo koje dvije žene. U ovom slučaju je riječ o Albankama, ali je u pitanju priča o gubitku i o tome kako se neko nosi sa gubitkom i napisana je vrlo univerzalno. Zato i dopire do svih – zaključila je Milica Stefanović.
Scenografiju za predstavu potpisala je Zorana Petrov, izbor kostima Momirka Bailović, a dramaturgiju Filip Vujošević.
Aleksandar Čilikov na Trgu pjesnika
Program Trga pjesnika nastavlja se u petak u 21 sat, predavanjem profesora dr Aleksandra Čilikova na temu „Paštrovske crkve i manastiri – zidno slikarstvo“, koje se zasniva na istoimenoj studiji ovog istoričara umjetnosti. Knjiga je objavljena 2010. godine, izdavač je Univerzitet Crne Gore i DPC Podgorica, a ovo veče upriličeno je u čast proslave 600 godina od osnivanja Crkve Sv. Nikole manastira Praskvice.
(Izvor:Pobjeda)