Automobil, nazvan "SD-03", sa pilotom, poletio je i kružio terenom oko četiri minuta.
Kako navodi kompanija, ovo je najmanje električno leteće vozilo na svijetu i zauzima prostor kao dva parkirana utomobila. Ima osam motora koji mu garantuju „sigurnost u vanrednim situacijama“.
„Izuzetno smo uzbuđeni što smo za dvije godine otkako je osnovna kompanija 'Skaj drajv' uspjeli da proizvedemo prvi leteći automobil sa posadom u Japanu. Cilj nam je komercijalizacija ovakvih letjelica“, naveo je izvršni direktor Tomohiro Fukuzava.
Čelnici naglašavaju da im je namjera da leteći automobili postanu pristupačno i prikladno prevozno sredstvo i da ljudima omoguće siguran, bezbjedan i udoban način prevoza.
Priprema se još probnih letova pod različitim uslovima kako bi se osiguralo da bezbjednost i tehničke karakteristike vozila zadovolje industrijske standarde.
Uspjeh ovog prvog javnog probnog leta znači da će vjerovatno da kraja godine automobil biti testiran i van Tojotinog poligona.
Iz „Skaj drajva“ najavljuju da će za tri godine ovakvi automobili postati dostupni na tržištu, a u ovo vjeruje i japanska vlada koja je proglasila strategiju „revolucije vazdušne mobilnosti“ u koju su uključene brojne vladine agencije, istraživači i kompanije.
Nastoji se da sve dostupne tehnologije budu uključene kako bi automobili komunicirali međusobno, nezavisno od pilota, jer je to jedan od ključnih problema „leteće revolucije“ s obzirom na to da se u vazduhu ne mogu postaviti saobraćajni znaci ili semafori.
„Leteći automobili će u budućnosti postati normalan način prevoza, a cijena će im opadati kako se bude uvećavao njihov broj. Naš cilj je da do 2050. godine u prenaseljenom Tokiju možete da stignete bilo gdje za desetak minuta“, kaže Fukuzava.
Komentari