Italijanski univerzitet uveo
Ilustracija

Prije vraćanja u promet knjige se obavezno dezinfikuju

Italijanski univerzitet uveo "karantin" za knjige

Italijanski univerzitet "Cattolica Sacro Cuore" je prvi uveo karantin za svaku knjigu koja je korišćena od strane studenta. U zajedničkim prostorijama su postavljene UV lampe koje kratkim talasima eliminišu bakterije i viruse. Studenti mogu da rezervišu i podignu knjige koje bi, nakon što bi bile vraćene u biblioteku, odmah bile dezinfikovane.

Univerzitet "Cattolica Sacro Cuore" koji ima sjedište u Milanu, Breši, Pjaćenci, Kremoni i Rimu i sa ukupno 12 fakulteta i preko 500 amfiteatara jedan je od prvih u Italiji počeo sa radom 7. septembra vraćajući studente u svoje prostorije nakon pauze od marta uzrokovane pandemijom kovida, prenosi RTS.

Pored svih uobičajenih mjera predostrožnosti ovaj univerzitet je prvi uveo i karantin za knjige. Naime, "Cattolica" ima veliki broj izuzetno starih knjiga i prvih izdanja koja svakako čuvaju na poseban način, no epidemija koronavirusa dovela je do toga da se uvede karantin za svaku knjigu koja je korišćena od strane studenta.

Zahvaljući saradnji Univerziteta i firme "Tirenija" iz Đenove, italijanske firme koja ima veliko iskustvo u snabdijevanju proizvodima i uslugama za kulturna dobra, a naročito za sanifikaciju knjiga i dokumenata, univerzitet u Milanu je prvi dobio aparate koji će svojim radom omogućiti bezbjedno studiranje, a i rad svim zaposlenima.

U zajedničkim prostorijama su postavljene UV lampe koje kratkim talasima eliminišu bakterije i viruse. I tokom karantina studenti su mogli, zahvaljujući efikasnoj organizaciji Univerziteta, da rezervišu i podignu knjige koje bi, nakon što bi bile vraćene u biblioteku, odmah bile dezinfikovane.

Danas, univerzitet u Milanu ima dva aparata visoke tehnologije koji koriste UVC zrake i ozon u cilju da garantuju korektnu sanifikaciju materijala i ambijenata u kojima se nalazi osoblje i studenti i u njihovom prisustvu bez ikakve štete po zdravlje.

Prvi aparat je ormar koji ne propušta vlagu i koristi se za sanifikaciju materijala od papira, a funkcioniše na sljedeći način – nakon korišćenja knjiga ili dokumenti se stave u ormar koji, zahvaljujući ozonu i hladnoj plazmi, sanifikuje sadržaj u trajanju od 90 minuta eliminišući na taj način svaki trag bilo kog virusa, bakterija, gljivica i određenih vrsta insekata.

Drugi aparat je "abios" i omogućava sanifikaciju ambijenata u zonama poput biblioteka i amfiteatara, a funkcioniše zahvaljujući posebnih UV kratko talasnim lampama koje eliminišu gljivice, bakterije i virus u vazduhu u formi bio aerosola.

Ovaj aparat je već u upotrebi u jednoj od biblioteka i omogućava zdravu okolinu i potpuno odsustvo virusa, mikroorganizama i bakterija. Ovakva sanifikacija površina i ambijenata se koristi i kao prevencija, a upotreba UVC i ozona se smatra, od strane naučnika, potentnim "ubicom bakterija i virusa", te je testiran i korišćen protiv ebole i drugih koronavirusa koji su poznati nauci.

"Abios" usisava vazduh iz ambijenta, eliminiše prašinu koja se u njemu nalazi, steriliše vazduh i vraća ga u atmosferu sanifikovanog do 99,98 odsto.

Kompanija "Tirenija" sa sjedištem u Đenovi zahvaljujući tehnologiji zasnovanoj na ozonu omogućava i organizaciju događaja sa velikim brojem ljudi, te je potražnja za njihovim aparatima u porastu, a Univerzitet "Cattolica" je prvi, uloživši više od milion eura, uveo ovaj način zaštite zaposlenih i studenata u akademskom svijetu u Italiji, pokazavši da im je na prvom mjestu sigurnost svih studenata i onih koji će se tek upisati na fakultet u ovim nesigurnim vremenima.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.