Kako je kazao, to se posebno odnosi na NP Skadarsko jezero.
"Ono je možda u ovom trenutku ekološki najugroženije od svih nacionalnih parkova. Ako za nešto mora da se skupi novac – to su prečišćivači otpadnih voda i pravilno upravljanje otpadom, da nam se ne pojave užasne slike smeća koje riječne bujice postave na vidljiva mjesta, bez podatka o firmama i zagađivačima koji nijesu toliko vidljivi. Za te projekte sigurno ćemo obezbijediti sredstva iz EU fondova", kaže Nikolić.
Nikolić je istakao da se mora raditi na reformi Ministarstva za održivi razvoj i turizam (MORT).
"Novi MORT ne smije na čelu imati ministra koji će poručiti novinarki – ako volite šumu idite i živite u njoj, niti nazvati Taru bujičnim potokom. Niti se smije bilo koji infrastrukturni projekat realizovati kroz projekat u kom se zaboravljaju petlje ili uništava životna sredina”, napominje on.
Prema njegovim riječima, Crna Gora je zemlja i prirodnih parkova, jezera, vrhova i vidikovaca koji ostavljaju bez daha turiste, i u tome je ogroman potencijal.
"Ako uvežemo domaće proizvođače hrane i zajednički nastupimo na tržištu prema turistima, konačno ćemo da shvatimo šta imamo i da se to zove – unikatni proizvod. Trendovi su trendovi – ono što neće biti trend nego konstanta, to je takva raznolikost svakog NP-a i sjajnih parkova priroda, do kojih treba nekada da pređete i kilometre pješačeći. U tom pravcu je neophodna kompletna reforma lokalnih turističkih organizacija zajedno sa MORT-om”, kazao je on.
Član podgoričkog odbora URE je još saopštio da je sada prilika da uvidimo kako se radi kada se na prava mjesta postave pravi ljudi – stručnjaci.
"Ne politički podobnici bilo koje partije, što je i ključ uspjeha u svim djelatnostima. Ako smo oslobodili Crnu Goru i olovkom joj dali slobodu – onda treba da pokažemo kako se radi. Stručno, mjerljivo i transparentno. Jer pitanje zaštite životne sredine je preventiva – a ne pitanje metli”, zaključio je Nikolić.
Komentari