Oni su potvrdili da je sastanak vjerskih poglavara, koji je bio planiran za danas u Baru, odložen na neko vrijeme, na predlog nadbiskupa i reisa.
Iz MCP su kazali i da bi sigurno jedno od glavnih pitanja na tom sastanku bio Zakon o slobodi vjeroispovijesti, o kome je stav Crkve dobro poznat najširoj javnosti.
"Suštinsko pitanje je da li taj zakon važi za sve Crkve i vjerske zajednice, ili samo za Pravoslavnu crkvu? S obzirom na to da je država već sklopila ugovore sa Rimokatoličkom crkvom i Islamskom zajednicom, ovakvim zakonom se poništavaju neki od važnih odredbi tih ugovora. Tako da je njime diskriminisana ne samo Pravoslavna crkva, nego su ugrožene i ostale vjerske zajednice. Stoga je neophodno da svi pomognemo Vladi da se donese jedan istinski savremen demokratski zakon”, rekli su iz MCP.
Iz MCP su ranije kazali da od nove vlasti očekuju da aktuelni Zakon o slobodi vjeroispovijesti povuče i da donese jedan savremen zakon koji će ispoštovati Ustav Crne Gore, ispoštovati vjerske slobode i prava svih vjernika, da će obezbijediti ravnopravnost među svim vjerama.
Taj Zakon je usvojen u noći između 26. i 27. decembra, uz proteste sveštenika Mitropolije crnogorsko-primorske, koji su bili na ulici, incidente u Skupštini i hapšenje poslanika DF-a.
Nakon usvajanja Zakona, uslijedile su protestne litije ulicama Podgorice i drugih gradova, koje je predvodilo sveštenstvo MCP, sve do marta kada su obustavljene zbog koronavirusa.
Litije su u junu nastavljene nakon neuspjelih pregovora MCP i Vlade. Prekinute su nakon zabrane javnih okupljanja zbog epidemije.
Za MCP i eparhije SPC u Crnoj Gori su sporni članovi Zakona koji se tiču imovine i registracije vjerskih zajednica.
Komentari