Od studenata zatraženo je da zamisle scenarije poput onog u kojem otkrivaju poruku na Facebookovom profilu u kojoj osoba suprotnog pola njihove partnere/ke pita: Šta radiš kasnije?
Otkrili su kako su osobe s višim nivoom inteligencije ili boljim prosjekom ocjena najviše ljubomorni.
"Vjerovatno se ljudi s visokim prosjekom ocjena trude imati tip osobnosti koji ih čini sklonijim ljubomori. Studenti s boljim prosjekom ocjena su samosvjesniji, pokazuju veću samokontrolu i trude se biti perfekcionisti. Percipiranje nevjere vjerovatno uznemirava njihove pokušaje uspostavljanja perfekcionizma u cijeloj priči", rekla je Denise Friedman, istraživačica sa Roanoke koledža u Vridžiniji.
Studija je analizirala i kako različiti emotikoni (osmijeh ili smiješak uz namigivanje) koji su postavljeni na kraju poruke utječu na nivo ljubomore.
Iako je dokazano da su žene ljubomornije zbog Facebooka od muškaraca, predstavnici jačeg spola su ljubomorniji kada poruka sadrži emotikon.
"Evolucijski rad ukazuje na to da su muškarci ljubomorniji na seksualnu nevjeru, dok su žene ljubomornije na emocionalnu nevjeru. Namigujući emotikon je najvjerovatnije percipiran kao koketan, možda čak i seksualno sugestivan, što može objasniti zašto su muškarci više ljubomorni u ovom stanju", dodaje Friedman.
Izvor (Nezavisne novine)